Ознака: лек

Во САД одобрен најскапиот лек во светот – 3,5 милиони долари

Американската Агенција за храна и лекови (ФДА) го одобри новиот лек против хемофилија „Хемгеникс“. Производителот „ЦЛС Бехринг“ (CLS Behring) одреди цена од 3,5 милиони долари...

Фудбалот е болен, суперлига би бил лекот!

ФЛОРЕНТИНО ПЕРЕЗ, ПРЕТСЕДАТЕЛ НА РЕАЛ МАДРИД Претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез, верува дека фудбалот е „болен“ и тврди дека воскреснувањето на проектот на европската...

ЕУ го одобри „Евушелд“, лек на „Астразенека“ за ковид-19

„Астразенека“ денеска соопшти дека нејзиниот комбиниран лек со антитела со долго дејство за пациенти со ковид-19, Евушелд, е одобрен во Европската унија за лица...

Мајстори ниту за лек

Побрзо ќе добиеш бинго, отколку да најдеш мајстор, така говорат граѓаните што имаат потреба од мајстори и занаетчии од разни профили. Кои се причините...

Изнанадувачки ефикасен лек: На сите пациенти од испитувањето им се повлекол...

„Достарлимаб“, кој се продава под брендот „Џемперли“, е имунотерапевтски лек кој се користи за лекување на рак на ендометриумот, но по спроведеното е истражување...

„Фајзер“ испраќа четири милиони пакувања од својот лек против ковид-19 во...

Фармацевтската компанија „Фајзер“ денеска објави дека преку УНИЦЕФ ќе обезбеди четири милиони пакувања Паксловид (Paxlovid), лек против ковид-19 во форма на таблетки, за 95...

Каде заглави ветувачкиот „молнупиравир“?

Европската агенција за лекови веројатно нема месецов да одобри условна маркетинг-авторизација на антиковид-лекот „молнупиравир“ на компанијата „Мерк“ додека се справува со „проблематичните“ податоци, според...

Се преговара со „Фајзер“ за набавка на лекот против ковид-19

Министерството за здравство е во фаза на преговори со производителот „Фајзер“ за набавка на лекот против ковид-19, но според министерот за здравство Беким Сали,...

Во Србија пристигна „Паксловид“, најсовремен лек против ковид-19 одобрен од ЕМА

Во Србија пристигна „Паксловид“„ (Paxlovid), најсовремениот лек против коронавирусот, јави дописникот на МИА од Белград. Како што јави дописникот на МИА од Белград, Србија е...

Ќе се снајде ли Македонија во трката за ветувачките лекови на...

Новите лекови против ковид-19 произведени од страна на американските фармацевтски компании ветуваат пресвртница во борбата против пандемијата, но додека некои држави веќе ги воведуваат...