Ознака: здравје

Загрижувачки начини на кои студеното време влијае на телото

Студеното време може да влијае на нашето здравје на многу начини, а некои од нив се зголемена кашлица и настинка. Другите несакани ефекти од...

Премногу витамин Ц може да му наштети на нашето здравје

Како што покажуваат голем број претходни студии, витаминот Ц е еден од најважните витамини за нашето тело. Дејствува како антиоксиданс и игра значајна улога...

Психичкото здравје на Европејците е во криза?

Додека светот се бори со кризата со психичкото здравје, во Европа повеќе од двојно се зголеми употребата на антидепресиви во изминатите 20 години, пишува...

Десет супер причини да изедете една рака капини

Неверојатните капини по кои честопати посегнувавме како деца, покрај освежувачкиот ефект, имаат големо влијание и врз нашето здравје. Тие се богати со витамини и...

Работи што треба да ги правиме пред утринското кафе

Повеќето луѓе веднаш посегнуваат по шолја од омиленото кафе наутро. Меѓутоа нутриционистката Габи Њуман истакнува дека одложувањето на раното внесување кофеин може да го...

Предупредувачки знаци што ги откриваат очите за нашето здравје

Врвна оптометристка открива шест работи што вашите очи можат да ги навестат за целокупното здравје. Софи Кох, офталмолог и советничка за национални професионални услуги...

Загадувањето на воздухот е поврзано со зголемената отпорноста на антибиотици што...

Загадувањето на воздухот ја зголемува отпорноста на антибиотици, што претставува значајна закана за здравјето на луѓето ширум светот, сугерира глобална студија. Анализата, користејќи податоци...

Што се случува со менталното здравје на младите?

Дали требаше да ни се случат две масовни убиства во непосредното соседство за повторно да го отвориме и конечно да го подигнеме на највисоко...

Намирници што се неверојатно здрави кога се јадат сурови

Одредени намирници ја губат својата хранлива вредност по термичка обработка, па затоа е подобро да се јадат сурови. Цвекло: Цвеклото е хранливо и богато со...

Три работи што може да ги направите за веднаш да се...

Практикувајте некои секојдневни активности кои имаат моќ да му се спротивстават на стресот и да го подобрат вашето расположение, пишува „Сајколоџи тудеј“. Не е потребна...