Ознака: здравје

Главоболки, пореметен притисок, тешко дишење – само дел од проблемите поради...

Главоболки, проблеми со крвниот притисок, влошување на кардиоваскуларните и респираторните болести. Климатските промени сe причина за почестите топлотни бранови, задоцнета есен и топли зими....

Тешко прозборуваат, немаат внимание, се искривуваат… Кога смарт-телефоните стануваат детски играчки

Дигитализацијата и децата Последиците од неконтролираната употреба на смарт-технологијата се сериозни и директно поврзани со разни развојни проблематики како доцнење во когнитивниот развој, говорниот развој,...

Со спорт и рекреација до подобро здравје

Сакаме ли да имаме здрава нација, здрави поколенија? Вакви и слични дилеми имаат и многу побогатите, поорганизирани и на спортски план многу поуспешни земји...

Песков: Вестите дека Путин е болен се лажни

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков денеска изјави дека Владимир Путин е во добра здравствена состојба, истакнувајќи дека западните шпекулации за здравјето на рускиот претседател...

Македонија влегува во портокалова фаза, препораки за заштита од високи температури

Територијата на целата држава следните четири дена, од четврток до недела, ќе биде зафатена со високи температури од портокалова фаза. Во овој период ќе...

Движење

Неактивноста, секако, веќе беше проблем уште пред да почне пандемијата на коронавирусот. Секако, за зголемувањето на активноста, покрај личната иницијатива, од голема помош се...

Од копривата сите бегаат, а таа е извор на здравје!

Здрава храна Речиси нема човек, кој барем еднаш не се ожурал од коприва, па можеби затоа кога ќе ја забележиме сите ја заобиколуваме во широк...

Пандемијата го зеде својот данок врз менталното здравје на семејствата

Како дел од новото истражување што го спроведе „Морнинг консалт“ во САД, родителите забележале дека менталното здравје на нивните семејства се влошило за разлика...

Герасимовски: Пожарот во „Треска“ не предизвикал штети по здравјето на граѓаните

Пожарот во „Треска“ не предизвикал сериозна загаденост на воздухот. Тоа го потврдуваат информациите од околните мерни станици кои во периодот од 13-ти април, ден...

Трчање на кеј, фитнес или фудбал со другарите – прво преглед,...

Физичката активност и рекреативното спортување се одлични за организмот. Но, пред да почнете или да ја зголемите физичката активност, треба да направите лекарски преглед...