Ознака: здравје

Што се случува со менталното здравје на младите?

Дали требаше да ни се случат две масовни убиства во непосредното соседство за повторно да го отвориме и конечно да го подигнеме на највисоко...

Намирници што се неверојатно здрави кога се јадат сурови

Одредени намирници ја губат својата хранлива вредност по термичка обработка, па затоа е подобро да се јадат сурови. Цвекло: Цвеклото е хранливо и богато со...

Три работи што може да ги направите за веднаш да се...

Практикувајте некои секојдневни активности кои имаат моќ да му се спротивстават на стресот и да го подобрат вашето расположение, пишува „Сајколоџи тудеј“. Не е потребна...

Овие билки и зачини го штитат вашето здравје

Билките и зачините луѓето ширум светот ги користат уште од античко време - не само за кулинарски, туку и за медицински цели. Освен што...

Еве како осаменоста „ги руши“ мозокот и здравјето кај постарите лица

Напуштањето на старите, препуштајќи ги на живот исполнет со осаменост е непростлива суровост што ниту едно цивилизирано општество не треба да ја дозволи. Во...

Пиењето вода е од суштинско значење за здравјето

Водата е потребна за секој процес во телото за кој е познато дека го одржува човечкиот живот, но, од друга страна, многумина од нас...

Да зборуваме за Б витамините

Истоштеност, расеаност и едноставно да се функционира во некое расположение како „преживување“ за да може да се заврши уште една работна задача. Телото често...

Чувањето на здравјето е првата животна и етичка задача на...

Етика за млади Најважно во животот, едно од најпосакуваните нешта е здравјето. Без оглед што сака некој и кон што се стреми, не смее да...

ОН: Здравјето, образованието, очекуваниот животен век поради ковид-19 се вратија на...

Очекуваниот животен век, образованието и животниот стандард на населението се вратија на нивото од 2016 година, поради пандемијата на ковид-19, се предупредува во Извештај...

Главоболки, пореметен притисок, тешко дишење – само дел од проблемите поради...

Главоболки, проблеми со крвниот притисок, влошување на кардиоваскуларните и респираторните болести. Климатските промени сe причина за почестите топлотни бранови, задоцнета есен и топли зими....