Ознака: здравје

Герасимовски: Пожарот во „Треска“ не предизвикал штети по здравјето на граѓаните

Пожарот во „Треска“ не предизвикал сериозна загаденост на воздухот. Тоа го потврдуваат информациите од околните мерни станици кои во периодот од 13-ти април, ден...

Трчање на кеј, фитнес или фудбал со другарите – прво преглед,...

Физичката активност и рекреативното спортување се одлични за организмот. Но, пред да почнете или да ја зголемите физичката активност, треба да направите лекарски преглед...

Баланс меѓу прославувањето и здравјето

ПАНДЕМИЈАТА ДЕМНЕ ВО ПЕРИОДОТ НА ПРАЗНИЦИТЕ Според психолозите, ситуацијата во која се наоѓаме и веќе две години прославуваме Божиќ и Нова година под опсада од...

Камчев задржан во болница поради влошување на здравствената состојба

Бизнисменот Орце Камчев, кој е обвинет во случајот „Плацеви на Водно”, со дозовола од Основниот кривичен суд Скопје, вчера од затворот во Шутка е...

Што добиваме кога ќе изедеме портокал?

Сите знаат дека консумирањето едно јаболко дневно има голем број на позитивни ефекти врз целокупното здравје на човекот, но што се случува кога ќе...

Домашни сокови што ќе ви помогнат во здравото слабееење

Луѓето кои се борат со вишокот килограми веќе испробале различни диети кои биле помалку или повеќе ефикасни. Но, она што често се заборава е...

Краток водич за подобар имунитет, за борба со вирусите и настинките

Ви се случува ли по почетокот на постудените денови имунитетот да почне да ви покажува знаци на слабеење? Причината за тоа не се ниските...

Сѐ повеќе млади во канџите на ковид-19

Најновите статистички податоци покажуваат дека најголемо зголемување на новозаболени од ковид-19 во последниот период има во возрасната група од 20 до 29 години. Деновиве...

Како видеоигрите можат да го подобрат психичкото здравје

Tреба да ја прифатиме технологијата наместо да се плашиме од неа, а и игрите се дел од тој процес. Се разбира, кога станува збор...

Здравствената состојба на чешкиот претседател Земан е малку подобрена

Здравјето на чешкиот претседател Милош Земан „малку се подобри“, рекоа денеска неговите лекари. - Има причини за внимателен оптимизам - изјави портпаролката на воената болница...