Фото: Пиксабеј

Неверојатните капини по кои честопати посегнувавме како деца, покрај освежувачкиот ефект, имаат големо влијание и врз нашето здравје. Тие се богати со витамини и минерали, растителни влакна и антиоксиданси, кои се многу ефикасни за спречување голем број болести.

1. Капините се дури десет пати побогати со антиоксиданси од доматите или брокулата, што ги вбројува во првите десет најздрави намирници. Специфичниот антиоксиданс што го содржат – елагитанин – кој го нема речиси ниту една друга храна, се покажал како многу ефикасен во борбата против ракот.

2. Овие мали бобинки се богати со полифеноли, кои му помагаат на телото да се бори против слободните радикали и да ги спречи болестите на срцето и крвните садови.

3. Силната виолетова боја на капините доаѓа од антоцијаните, кои со својата силна антиоксидантна активност благотворно влијаат на здравјето, особено на кардиоваскуларниот систем. Неговата улога во спречувањето на малигните заболувања е исклучително важна.

4. Благодарение на високата содржина на диетални влакна, капините значително придонесуваат за намалување на ризикот од дијабетес, болести на дигестивниот систем како дивертикулоза, а се вреден сојузник во намалувањето на вишокот телесна тежина.

5. Покрај влакна, семките од капини содржат и високо ниво на елагична киселина. Овој моќен антиоксиданс се бори против хроничните болести на различни начини. Истражувањата покажаа дека готвењето не ја уништува елагичната киселина, па џемовите и компотите го делат ова благотворно својство со целото овошје на капината.

6. Ова моќно овошје е нискокалорично, но многу богато со витамини Ц, Е, фолна киселина и минерали калиум, манган и магнезиум.

7. Грст капини обезбедуваат осум грама диетални влакна, при што водечкиот пектин има корисен ефект врз намалувањето на нивото на холестерол.
8. Поради својот нутритивен состав, на капините им се припишува антиинфламаторно и антибактериско дејство врз функциите на крвните садови.

9. Капините го имаат водечкото место меѓу бобинките по нивото на фитоестрогени, супстанција што има потенцијална улога во спречувањето на ракот на дојката и грлото на матката.

10. Капините содржат лутеин, најважната природна супстанција за здравјето на човечкото око. Го намалува ризикот од дегенерација на очите и го спречува развојот на катаракта. Дејствува како филтер за сончева светлина, апсорбирајќи ги опасните УВ-зраци.