Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25916)

Во Македонија сѐ уште нема геопарк, иако може да ги има...

За геопаркови може да се прогласат Маркови кули кај Прилеп, Кратовско-злетовската област, кањонот на Радика, Мариовскиот предел, Демиркаписката Клисура, кањонот Матка и многу други,...

Десет супер причини да изедете една рака капини

Неверојатните капини по кои честопати посегнувавме како деца, покрај освежувачкиот ефект, имаат големо влијание и врз нашето здравје. Тие се богати со витамини и...

Кое е најтоплото место во универзумот?

Сите знаеме кое место, односно планета е најтопла во нашиот систем, но што е со другите? Експертите велат дека некои други делови од вселената...

Добрите односи со блиските луѓе нѐ прават најсреќни

Студија на „Харвард“ Студијата е започната во далечната 1938 година и продолжува до денес, а првите испитаници биле студенти од „Харвард“ и сиромашни деца од...

Комедиографот Марин Држиќ престојувал во „Куршумли-ан“

Братот на Марин, Иван Држиќ, како трговец имал простории во „Куршумли-ан“, а се верува дека во почетокот во него и живеел. Анот имал повеќенаменска...

Повеќе финансии и поддршка за борба против климатските промени од Африка?!

Прв африкански самит за климата Генералниот секретар на Обединетите нации (ОН), Антонио Гутереш, го искористи првиот африкански самит за климата за да апелира на вистинската...

Глобална експанзија на сушно земјиште во светот

Климатски проекции на кинеските научници до 2100 година Подготвил: Mарјан Велевски Сушните подрачја во светот би можеле да се зголемат од сегашните 4,1 отсто на 10,6...

Париз и Берлин со несинхронизиран пристап кон Косово

За косовските граѓани, Франција и Германија на различни позиции за визна либерализација Подготвил: Mарјан Велевски И покрај најавата на францускиот претседател Емануел Макрон дека Париз и...

Вежби на КФОР во Косово, Србија на штрек

Подготвил: Mарјан Велевски Мисијата на КФОР денеска и утре ќе спроведе дводневна рутинска воена вежба на западот на Косово. - Обуката ќе ја спроведува Регионалната команда...

Волос зафатен од силно невреме

Грција Како значајна информација за македонските граѓани што планираат деновиве да ги минат на „доцен летен одмор“ токму во таа област во Грција, пренесуваме прогноза...