Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25916)

Нов министер за локална самоуправа ќе биде Македонец

Албанскиот премиер изврши реконструкција на Владата Подготвил: Mарјан Велевски Премиерот на Албанија, Еди Рама, изврши реконструкцијата на Владата и разреши шестмина министри во својот кабинет. Рама...

Зголемувањето на ДДВ на храната ќе му дотури масло на огнот

Нема никаква основа да се зборува дека инфлацијата е победена или ставена под контрола Инфлацијата во јули се намали на 8,4 отсто, но тоа се...

Комбинација на домашни и странски фактори за нагорен тренд на цените

На што се должат новите поскапувања Поради малиот волумен на националниот пазар, нашата пазарна економија е фрагилна и лесно се нарушува т.н. пазарна рамнотежа. Во...

Запоставени здравствени проекти, заборавени пациенти, занемарени граѓани…

Во Клиничката болница во Битола и по десет години не е ставен во функција акцелераторот за третман на малигни заболувања Деновиве, кога во Македонија топ...

Граѓаните ги искажаа своите приоритети, а тоа не се уставните промени

Септемвриски сигнали и пораки до политичарите За разлика од политичарите, кои сѐ почесто и погласно нудат некаква „розова иднина“, постојано говорејќи за ЕУ и уставни...

Постапка со многубројни пропусти!

Од анализата на институтот за демократија „Социетас цивилис“ за процедурите за изградба на коридорите 8 и 10д Во експликацијата на гореспоменатата анализа се наведува дека...

Агресивноста на бугарската страна ќе ја култивира поранешниот бугарски претседател Петар...

Реактивирање на неформална билатерална дипломатија на релацијата Бугарија - Македонија Бугарските политичари (а можеби веќе и бугарските граѓани) се во заблуда кога (ако) мислат дека...

Софија е таа што сака да нè изолира и насилно да...

Последните активности на официјална Софија во САД се насочени директно против Македонија Ако се тргне настрана фактот дека станува збор за целосно асиметричен договор потпишан...

Продолжува трката за медалите на СП и за пласман на ЛОИ

КОШАРКА - СВЕТСКО ПРВЕНСТВО Србија прва се пласира во полуфиналето и в петок ќе игра со победникот од дуелот Словенија - Канада. Во второто полуфинале...

Продолжува патот кон ЕП, Македонија ја пречекува Италија

ФУДБАЛ - НЕДЕЛАВА КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП 2024 Шкотска, Франција, Англија и Португалија играат за продолжување на серијата без загубен бод Квалификациските мечеви за пласман на Европското...