Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25916)

Шведски клуб контактира со ИФАБ откако најде дупка во правилото за...

ФУДБАЛ Клуб од шведската трета лига предизвика филозофска дебата со креаторите на фудбалските правила, откако смисли начин да го победи правилото за офсајд, пишува британски...

Јовановски освои 352 поени и скокна 57 места

ШАХ - РАНГ-ЛИСТА НА ФИДЕ ЗА СЕПТЕМВРИ На светската листа и понатаму неприкосновени се Магнус Карлсен и Јифан Хоу Членот на ШК Алкалоид, Теодор Јовановски (18),...

Македонија игра за полесен ривал во осминафиналето

ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО ВО ОДБОЈКА На првото учество на европските првенства, Македонија во 2019 година го освои 17-то место, а две години подоцна беше 23-та. Сега...

Ќелешот аnd Тне Dеер Blue (2)

Антиупатства за лична употреба Ќелешот, пак, пред да се соочи со морето, за него можеби слушал приказни слични на онаа во која тој е јунакот....

Објавена мемоарска книга на преживеаната Еврејка Селма ван де Пере

„Македоника литера“ деновиве ја објави мемоарската книга на холандско-британската новинарка и преживеана Еврејка во холокаустот Селма ван де Пере, со наслов „Се викам Селма“,...

Прогонетиот грчки мит – пријател на Македонија

Ин мемориам: Елијас Петропулос (1928-2003) Јордан Плевнеш Прогонетиот грчки мит Елијас Петропулос, автор на шеесетина книги: историја, феноменологија, фолклористика, поетика, пред да почине во Париз...

Новите филмови на Каурисмаки, Чејлан, Андерсон во Битола

Што ќе гледаме на 44. „Манаки“ Селекторите на интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“ ја објавија програмата за годинашното 44. издание, кое ќе се...

Јубилејно доделување на наградата за млади уметници

Со изложба на тројцата годинешни добитници на наградата „Денес“, Ѓорѓи Десподов, Клелија Живковиќ и Бурџу Мусли, на 14 септември во националната галерија „Чифте-амам“ ќе...

Другиот е нашето најверно огледало

Влада Урошевиќ, добитник на наградата „Златен венец“ Најлошо за една средина е самозадоволството, чувството дека она што ние го создаваме е најдобро и дека ништо...

Уметност со потенцијал да направи промена

Уметничките дела, за разлика од медиумските извештаи, кога зборуваат на болни општествени теми, како бегалската криза на пример, ја носат емотивната, искрена и хумана...