Ознака: атина

Атина веќе ги испука „тајните оружја“, сега Македонија треба да го...

ПО ФРЛЕНАТА РАКАВИЦА НА МИЦОТАКИС НА МАРГИНИТЕ НА САМИТОТ НА НАТО ВО ВАШИНГТОН Оружјата на Грција се познати, ги искуси Турција, ги почувствува и Македонија,...

Атина рециклира „проблем“ фингирајќи „македонски иредентистички претензии“

ГРЧКАТА НАДВОРЕШНА ПОЛИТИКА КОН МАКЕДОНИЈА СЕ ВРАЌА НА СТАРИОТ ДОБРОПОЗНАТ КОЛОСЕК?! - Кога станува сѐ повеќе јасно дека употребата на наметнатата придавка „северна“ на именката...

Атина со ист нишан, исто отстојание, иста муниција…

Во Атина беа научени постојано, во текот на изминативе седум години, да слушаат гласна и честа употреба (и кај што треба и кај што...

Театар на апсурдот во Атина

На собирот во Атина е соопштено дека 17 јуни ќе се одбележува секоја година со различни манифестации. Тој засега иницијален обид од 17 јуни...

Какво ново „непријатно искуство“ може да смисли Грција за Македонија?

Уште по првата најава на Мицотакис за „инволвирање на НАТО во билатералните односи Македонија - Грција во контекст на Преспанскиот договор“, во македонската (политичка)...

На атинското пристаниште откриени над 100 килограми кокаин во контејнер со...

На атинското пристаниште Пиреас, во контејнер со легална пратка замрзнати лигни, со потекло од Перу, а наменета за Хрватска, биле пронајдени речиси 110 килограми...

ЕК ги повика Скопје и Атина да се држат до Договорот...

Портпаролот на Европската Комисија во изјава за „Еурактив“ вели дека Договорот од Преспа меѓу Грција и Македонија од 2018 година мора да биде спроведен...

Повредени ученик и директор на училиште во Атина при упад на...

Со чекан и нож, 19-годишник утрово упаднал во средно училиште во Атина и ги повредил директорот и еден ученик, кои се пренесени во болница,...

Запалени над десет возила во атинска населба

Над десет возила, меѓу кои училишни минибуси, автомобили и мотоцикли, во текот на ноќта биле запалени во атинска населба, од засега непознати лица, кои...

Најмалку девет повредени во инцидентите меѓу студентите и полицијата во центарот...

Најмалку девет лица се повредени, меѓу кои и еден новинар во сериозните инциденти што денеска се случија пред грчкиот Парламентот во Атина за време...