Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25991)

Трибина за книжевната сцена во современиот контекст

Трибината „Книжевната сцена во современиот културен контекст“ ќе се одржи денеска, во 12 часот, во салонот „ Империјал 1“ во КИЦ. Модераторка е Ана...

Спортски вести

КОШАРКА - НБА-КУП Индијана и Њу Орлеанс се први полуфиналисти Индијана и Њу Орлеанс се првите полуфиналисти во НБА-купот, новото кошаркарско натпреварување, кое се игра во...

Промоција на книги за документарниот и технолошкиот филм

Денеска напладне во Кинотеката на Македонија ќе бидат промовирани последните изданија на Кинотеката: книгата „Документарниот филм и идентитетот“ и блурејот „Пет македонски етнолошки филма“....

Полски филмови во Кинотеката

Неделата на полскиот филм почнува денеска во Кинотеката на Македонија, во 20 часот, со проекција на филмот „ИО“, во режија на Јержи Сколимовски. Тоа...

Дрим со шест медали се врати од турнирот во Целје

ЏУДО Џудистите на Дрим од Струга постигнаа забележителен успех на меѓународниот новогодишен турнир „Иво Реја куп“, кој се одржа во словенечкиот град Целје. Стружани, кои...

Очи широко затворени пред бугарската асимилација

Според информациите што неодамна ги изнесе бугарскиот министер за правда, во текот на годинава 2.990 граѓани на Македонија поднеле барање за бугарски пасош. Речиси...

Кочо Анѓушев на црната листа на САД

Соопштение од американскиот Стејт департмент На поранешниот заменик-премиер Кочо Анѓушев му е забранет влез во Соединетите Американски Држави, како што е наведено, „поради вмешаност во...

Раритетни аудиоизданија на Сојузот на композиторите на Македонија

Во Сојузот на композиторите на Македонија (СОКОМ) ќе се одржи средба на која ќе бидат сумирани реализираните активности и остварените концерти во 2023 година...

Смртта на Вања нека ги оживее убиените човечки вредности

Македонија деновиве е обвиена во тага и скршена од болка. Граѓаните со солзи во очите и гнев во душата се прашуваат што ни се...

Колаборативниот опстанок во фокусот на „Сè што ни е заедничко“

Кон шестото издание на изложбата „Сè што ни е заедничко“, Музеј на современата уметност Во Музејот на современата уметност по шести пат се одржува годишната...