Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25991)

Филмски сниматели пронајдоа остатоци од бродолом од 1895 година

Ивон Дреберт и Зак Мелник барале инвазивни школки на полуостровот Брус во Канада кога наишле на сосема неочекувано откритие. Станува збор за остатоците од паробродот...

По 50 години, САД ќе се вратат на Месечината на 25...

Системот за вселенско лансирање „Артемида 1“ на НАСА е лансиран во вселенскиот центар „Кенеди“ на НАСА во ноември 2022 година, во Кејп Канаверал, Флорида. -...

Истражување што трае 35 години ја покажа тајната на...

Стогодишниците, кои некогаш важеа за исклучително ретка група на луѓе, сѐ повеќе стануваат вообичаена појава. Тие се најбрзорастечка демографска група во светската популација, со...

Арамејскиот јазик – еден од најстарите пишани јазици

Арамејскиот јазик се зборувал и се зборува во Блискиот Исток, а неговото име потекнува од името Арам, античка област во централниот дел на Сирија....

Зеленчук што е најдобар за слабеење

Здрава храна Зеленчукот е богат со витамини и минерали, а содржи и многу влакна, кои ќе ви помогнат подолго да се чувствувате сито. Дополнително, важно...

Во седиштето на НАТО ситуацијата на украинскиот фронт се споредува со...

Германски „Франкфуртер алгемајне“ во своја анализа деновиве пишува дека „пресвртница во Првата светска војна беше влегувањето на САД во војната. Украина не може да...

Предизвици што претстојат

Европскиот совет за надворешни односи (ЕЦФР) е високо респектабилен меѓународен аналитички центар, чија цел е да спроведува најсовремени независни истражувања за европската надворешна и...

Зошто палестинската држава е најдобрата безбедносна гаранција за Израел

Ужасите направени од Хамас и од другите екстремисти се штетни за палестинските интереси. Лидерите што ги сретнав во Рамала го признаваат тоа. Сепак, за...

Од истанбулското подземје право на површина и пред лицето на правдата

Европол објави апсење на т.н. цели од висок ранг, како резултат на заедничка акција на полициите на Хрватска, Германија, Шпанија и Турција, во координација...

Протечените документи се несоборливи аргументи за манипулирање со демократијата на ЕУ

Угледниот бриселски портал „Политико“ деновиве интензивно пишува за „протекувањето на огромен број документи од полициската истрага за најголемиот случај на корупција што ја погодил...