Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25969)

Македонска дијаспора без македонски пасоши?!

Mакедонија како матична држава на македонскиот народ мора сериозно да ги сфати барањата на македонската дијаспора за поедноставување на процедурата за добивање државјанство. Аналитичарите...

Спортски вести

ФУДБАЛ - ЛИГА НА ШАМПИОНИТЕ Сосиедад - нов клуб што од четвртиот барабан се пласира во осминафиналето По четвртото коло на фудбалската Лига на шампионите (ЛШ),...

Дебаклот во евроинтеграциите тешко се правда со неспроведувањето на уставните измени

Последниот извештај на ЕК само ја покажа апсурдноста на инсистирањето за уставни измени без да се работи на средување на работите дома. Извештајот на...

СП во забрзан и во брз шах ќе се игра во...

Узбекистан ќе биде домаќин и на ШО во 2026 година, а беше организатор и на женското издание на Турнирот на кандидатките (група Б) во...

Светскиот ден на науката и македонската историографија

Обраќање по повод единаесеттиот меѓународен симпозиум за византиски и средновековни студии „Денови на Јустиниjан Први“, од 10 до 12 ноември 2023 година, организиран од...

Евгениј Поп Ацев во Куќата на славните

Најголема чест и привилегија е да се биде во Куќата на славните за маратонско пливање, во друштво на најголемите имиња во историјата на светското...

Нивици – генератор на политички и правни контроверзии

Речиси пет и пол години по потпишувањето на Преспанскиот договор со Грција, неговото спроведување во Македонија сѐ уште е тема што предизвикува политички и...

Избори се ближат, скандали се нижат

Не, не станува збор дека скандалите и аферите ги забораваме, туку едноставно не останува веќе доволно време ниту сериозно да се продискутираат. А, не...

Милевски: Во овие квалификации нема лесни или тешки противници

Сите располагаат со одреден квалитет. Имаме позитивна атмосфера во тимот, се надевам дека така ќе биде и по двата квалификациски меча. Правиме млад тим...

Апсурдите на новото македонско време

Најкраткото објаснение за именката апсурд е дека зборот значи бесмислица, нелогичност, глупост, невозможност. Описни значења и толкувања има уште, како што има и повеќе...