Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25862)

Та Лу и Ингебригцен повторно победија

АТЛЕТИКА - ДИЈАМАНТСКА ЛИГА Мари-Жози Та Лу и Јакоб Ингебригцен ја продолжија својата одлична форма на митингот од Дијамантската лига во атлетика, одржан во Лозана...

Британецот Адам Јејтс го победи близнакот Сајмон

ВЕЛОСИПЕДИЗАМ - ПОЧНА ТУР ДЕ ФРАНС Адам Јејтс (30) триумфира на првата етапа на престижната велосипедска трка Тур де Франс, која се одржува по 110-ти...

По шест години, нов рекорд за посетеност на младинско ЕП

ФУДБАЛ Европското првенство (ЕП) за фудбалери до 21 година, кое се игра во Грузија и во Романија, стана најпосетуваниот континентален младински шампионат досега, пишува Европската...

Aтмосфeрата во целиот наш тим беше на високо ниво

ВЛАДИМИР БОГОЕВСКИ, СПОРТСКИ ДИРЕКТОР НА МОК, ПО ТРЕТИТЕ ЕВРОПСКИ ИГРИ Огромен проблем за сите македонски спортисти во Краков беше што не бевме сместени на едно...

Ѓоковиќ игра за нови рекорди

ДЕНЕСКА ПОЧНУВА 136-ТО ИЗДАНИЕ НА ВИМБЛДОН, НАЈСТАРИОТ ТЕНИСКИ ГРАНСЛЕМ-ТУРНИР Ѓоковиќ го освои својот 23-ти гранслем-трофеј во јуни на Ролан Гарос, израмнувајќи се со С. Вилијамс,...

Брисел против Брисел

Последните истражувања на јавното мислење детектираа драматичен пораст на евроскептицизмот, при што се наметнува прашањето на што се должи тоа и која е улогата...

Да се старее како река

Минатата недела се наврши една година од заминувањето на мајка ми. Недоволно време да се навикнам на отсуството, но доволно време да размислувам за...

„Војната е мир, мирот е војна“

„Македонија е оаза на мирот. Ние сме за мирољубива активна коегзистенција. Нека е мирно, сѐ друго само ќе се нареди.“ Овие и многу други...