Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25862)

„Русинката“ – еден од најголемите романски класици на македонски

„Македоника литера“ деновиве го објави романот „Русинката“ на познатиот романски писател од 20 век – Џиб Михаеску, во превод од романски јазик на Ирина...

Прошетка низ градот преку изложба – сеќавање на скопскиот земјотрес

Инспирација за делата на уметниците е текстот „Во пет и седумнаесет“ на Ацо Шопов, напишан непосредно по земјотресот Голема изложба со наслов „Скопски урбани приказни:...

Егзодус на здравствените работници во Англија

Подготвил: Mарјан Велевски Алармот се активира:170.000 вработени го напуштија здравствениот систем Британски „Обсервер“ објави алармантна вест дека речиси 170.000 работници ги напуштија своите работни места во...

Најмалку четворица убиени и 25 повредени во пукотница во Балтимор

Подготвил: Mарјан Велевски Нов масакр во САД Најмалку четири лица се убиени, а 25 други се повредени по пукање од огнено оружје на забава во Балтимор,...

„Вашингтон пост“: Шефот на ЦИА во тајна посета на Киев

Подготвил: Mарјан Велевски Директорот на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) пристигнал во тајна посета на Киев, објави „Вашингтон пост“. Според весникот, шефот на ЦИА, Вилијам...

Европската Унија сака да соработува со Кина

Подготвил: Mарјан Велевски Европската Унија во петокот заклучи дека сака да соработува со Кина врз основа на еднакви пазарни услови. - Европската Унија и Кина остануваат...

Полицијата уапси над 700 лица по погребот на убиеното момче

Подготвил: Mарјан Велевски Франција Франција ја доживеа петтата ноќ на немири, со тешки судири меѓу полицијата и демонстрантите во јужниот град Марсеј, но ноќта сепак беше...

За одржлива долгорочна стабилност и развој, базната домашна енергија засега да...

Повод: Предупредувањата на ревизорите за „неизвесна енергетска иднина“ Поблиската сигурна и стабилна иднина на енергетиката во Македонија е во веќе утврдените и потенцијални резерви на...

Секојдневно се проширува битолската листа на чекање за старски дом

Битола и натаму без решение на горливиот проблем со немањето сместувачки капацитети за лицата од третата доба Кога пред неколку месеци Управниот одбор на Фондот...

Внимателно и разумно со природниот еликсир на животот!

ЛЕТОТО НÈ ПОТСЕТУВА НА НЕОПХОДНОСТА ОД РАЦИОНАЛНО КОРИСТЕЊЕ НА ВОДАТА Според податоците од минатите години на „Евростат“, жителите на земјите од Европската Унија просечно трошат...