Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25862)

Пакистан е најевтина земја во светот за живеење

Според интернет-страницата „Ворлд оф статистикс“, Пакистан е прогласен за најевтина земја за живеење. За да дознае дали навистина е така, Џош Ларкин од каналот...

Изложени фотографиите на „забранетите луѓе“ на Џон Илија Апелгрен

Кинотека на Македонија Во Кинотеката на Македонија е отворена изложбата „Забранети луѓе“ на Џон Илија Апелгрен. Црно-белите фотографии на музичарите, кои публиката може да ги...

На летување со вашиот миленик

Во екот на годишните летни одмори, многу од сопствениците на миленици се мислат дали да патуваат со миленикот или не, се прашуваат што сѐ...

Децата во Франција на социјалните мрежи само со родителска дозвола

Францускиот парламент усвои закон со кој малолетниците помлади од 15 години се обврзуваат да добијат согласност од родителите за користење на платформите за социјално...

Холандската филијала на „Ермитаж“ го менува своето име

Музејот „Ермитаж“ во Санкт Петербург отвори своја филијала во Амстердам во 2009 година, но 14 години подоцна, поради инвазијата на Украина, холандскиот музеј одлучи...

Ален Делон ја продаде својата уметничка колекција

Францускиот актер Ален Делон ја продаде својата уметничка колекција за повеќе од осум милиони евра. Станува збор за повеќе од 80 уметнички дела во...

Старата епископска базилика во Стоби

Еден од најзначајните објекти во Стоби е Епископската базилика, позната како Базилика на епископот Филип. Истражувањата дадоа значајни податоци за одделните конструкции на овој...

Библиотеката „Браќа Миладиновци“ подготвува кампања за социјалните мрежи

Тимот на градската библиотека „Браќа Миладиновци“ во Скопје, во јули и август, ќе се фокусира на промоција на новите наслови од последниот откуп и...

Слика на Климт продадена за рекордна сума во Европа

СВЕТОТ Е СЦЕНА Сликата „Дама со вентилатор“ на австрискиот сликар Густав Климт е продадена за 85,5 милиони евра на аукција во Лондон. Сликата го собори...

Промовиран романот „Јазол“ од Дејан Алексиќ

Во спомен-собата на Миладиновци, „Т’га за југ“, во градската библиотека „Браќа Миладиновци“ во Скопје се одржа промоцијата на романот „Јазол“ од српскиот писател Дејан...