Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25862)

Грците ја изедоа погачата што ја добија во Нивици

ЗОШТО НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ ВО ГРЦИЈА ГЛАСАЧИТЕ ГО ОТПИШАА СВОЈОТ ПОТПИСНИК НА ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР, АЛЕКСИС ЦИПРАС Како поранешен премиер Ципрас успеа (се разбира со помош...

Коинциденција што можеби и не значи „случајно совпаѓање на настани“

ИНТЕРЕСНО СОВПАЃАЊЕ НА „ПАДОТ НА ЦИПРАС ВО ГРЦИЈА“ И „ОСПОРУВАЊАТА НА ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР И ЗАКОНОТ ЗА УПОТРЕБА НА ЈАЗИЦИТЕ“ ОД СТРАНА НА МАКЕДОНСКИОТ УСТАВЕН...

Потпишано тригодишно продолжување на договорот со ГН на Австрија

ФОРМУЛА 1 Формула 1 (Ф1) објави дека потпишала тригодишно продолжување на договорот со кој до 2030 година ќе има трка за големата награда (ГН) на...

Сребро за Јован Врклевски

МЛАДИНСКА КАРАТЕ 1 ЛИГА ВО ПОРЕЧ Јован Врклевски е голем талент, кој во континуитет го покажува тоа на дело. Лани во Пореч го освои петтото...

Карлсен и Хоу и понатаму водат, голем напредок за Накамура и...

ШАХ - РАНГ-ЛИСТА НА ФИДЕ ЗА ЈУЛИ На македонските листи и за јули водечки се Георгиев и Секуловска Поранешниот светски првак во класичен шах, Норвежанецот Магнус...

Фаустино Оро, Меси во шахот, стана најмладиот со рејтинг од 2.300...

Тој е производ на неверојатниот шаховски развој за време на пандемијата на ковид-19. Неговиот татко Алехандро вели дека иако неговиот син првично не бил...

Дејан Ангеловски – атлетичар со најмногу титули

ОД РЕПОРТЕРСКИОТ БЕЛЕЖНИК НА ЗОРАН МИХАЈЛОВ: СЕРИЈАЛ ЗА ВЕЛИКАНИТЕ НА МАКЕДОНСКИОТ СПОРТ (257) Во долгата кариера, Ангеловски неколкупати го соборуваше државниот рекорд во фрлање копје...

Синови на поранешни фудбалски ѕвезди сега се на сцената

Турам и Веа со трансферите во Италија одат по стапките на своите татковци, а во овој период на сцената се и други синови на...

Претходните два светски прваци во иста група на СП 2024

ХОКЕЈ НА МРАЗ Меѓународната федерација за хокеј на мраз (ИИХФ) го објави составот на групите за 87-то Светско првенство (СП) за мажи, кое во 2024...

Се најавува голема промена на правилото за офсајд?

ФУДБАЛ Во моментов се смета дека фудбалерот е во офсајд ако некој дел од неговото тело што може да постигне гол е пред последниот одбранбен...