АТЛЕТИКА – ДИЈАМАНТСКА ЛИГА

Мари-Жози Та Лу и Јакоб Ингебригцен ја продолжија својата одлична форма на митингот од Дијамантската лига во атлетика, одржан во Лозана (Швајцарија). Та Лу од Брегот на Слоновата Коска третпат по ред победи во трката на 100 метри за жени, овој пат со време од 10,88 секунди. Ингебригтсен, пак, победи на 1.500 метри за мажи, со време 3:28,72 минути, со што олимпискиот шампион славеше на сите три трки на делница годинава, поставувајќи европски рекорд во машка конкуренција на домашен терен во Осло (Норвешка) пред две недели. Тој постави рекорд на митингот во Швајцарија.