Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25794)

Секојдневни навики што предизвикуваат надуеност и гасови

Медицински совет Надуеноста и гасовите се здравствен проблем со кој се борат една четвртина од луѓето секој ден. Тие се главно природен несакан ефект на...

Како да ја ограничите вашата изложеност на сина светлина

Сите поминуваме по неколку часа гледајќи во екранот на нашиот лаптоп или мобилен телефон, бескрајно пребарувајќи низ интернетот или социјалните мрежи. Бидејќи сме поврзани...

Роботите делумно ќе ги заменат хирурзите

Роботи делумно ќе ги заменат хирурзите во Виена при помали хируршки зафати, соопштија властите на овој град. Како што наведоа, сѐ почести се минимално инвазивните...

Мумиите изложени во Мексико – закана за здравјето на ...

Мексиканскиот национален институт за антропологија и историја предупреди дека мумиите, кои се изложени во Мексико Сити и често патуваат низ земјата, може да претставуваат...

Чаршијата – галерија на занаети и уметност

„Јуроп хаус Скопје“ и Факултетот за ликовни уметности - Скопје, по повод Светскиот ден на уметноста - 15 Април, организираат тура низ сокаците на...

Можеби простувањето е невозможно, но разговорот е неопходен

Теона Стругар Митевска за „Ал џезира“ Македонската режисерка зборува за „Ал џезира“ за филмот „Најсреќниот човек на светот“, кој носи перспектива на воената траума и...

Црна Гора пред портите на Отворен Балкан?

Ќе значи ли заминувањето на Ѓукановиќ промена на државните политики? Заминувањето на најдолговечниот балкански владетел Мило Ѓукановиќ (Црна Гора) многумина аналитичари го сметаат како камен-меѓник,...

Макрон: Знам дека можам да сметам на вас

Францускиот претседател во официјална посета на Кина Францускиот претседател Емануел Макрон, кој пристигна во Кина во тридневна државна посета, во Пекинг се сретна со кинескиот...

Поранешниот израелски премиер потврди дека Израел има нуклеарни бомби

Поранешниот израелски премиер Ехуд Барак потврди дека Израел има нуклеарно оружје, со што ѝ стави крај на долгогодишната политика на „нејасност“ по ова прашање,...

Пролетен процут на азиската трговија со нафта

Според енергетската аналитичка компанија „Вортекс“, западните санкции ја поттикнаа Русија речиси целосно да ги префрли трговските патишта од Европа во Азија. Со таквиот потег,...