Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25775)

Актерката Лидија Вукиќевиќ како обвинителка на театарската сцена

На 29 март, во театарот во Штип ќе биде премиерата на урнебесната комедија „Обвинителка“, чиј автор е Огнен Неделковски. Режијата е на Сашо Ристовски,...

Прекумерната употреба на фосфор закана за глобалното производство на храна

Научниците предупредуваат дека нашата планета се соочува со „фосфогедон“, бидејќи стравуваат дека нашата злоупотреба на фосфорот може да доведе до смртоносен недостиг од ѓубрива,...

Модата на оскаровската забава на „Венити феар“

„Оскарот“ е најпрестижната филмска награда во Холивуд, а традиционалната забава на магазинот „Венити феар“ е настан на годината и секој сака да биде таму....

Концерти и изложби во МКЦ

Денеска ќе се одржи добротворен концерт за Небојша Додевски–Грицко во бифето на МКЦ, со почеток од 16 часот. На концертот ќе настапат: Јана Гигова,...

Изложба на слики на Вангел Срнаков во КИЦ

„Поглед преку...“ е насловена изложбата на слики од Вангел Срнаков во Културно-информативниот центар – Скопје, Салон империјал 1, која ќе биде отворена до 29...

Библиотеките низ земјава немаат простор за складирање и изложување...

Каква е раздвиженоста во локалните библиотеки, се изнајмуваат ли книги, со колкав број на членови располагаат, кои жанрови се претпочитаат... Ова се некои од...

Глобалната техноѕвезда Индира Паганото доаѓа во Дојран

Незапирливата технохероина и една од најбараните уметници на глобалната електронска сцена, Индира Паганото, пристигнува за првпат пред македонската публика, и тоа како предводник на...

Како ЕУ ја решава својата хронична геостратегиска енергетска зависност?

На Европа ѝ се потребни минерали како што е литиумот, неопходен за батерии за „Европа да ја напојува својата иднина со чиста енергија“. Но...

Битолското детско ликовно студио се пребојува со асимилаторски бои

Тоа што особено ја иритира битолската културна јавност е што во моментот како најголем душогрижник за судбината на студиото се покажува Бугаринот Милен Врабевски,...

Кому му се брза сега да го втурне Западен Балкан...

Се чини дека идејата на европските претставници е во оваа седмица да зашеметат (но не и да отепаат) две-три муви со еден удар. Односно...