Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25775)

„Таск ‘Н Го“ нова алатка за зголемување на продуктивноста

Во првата верзија на платформата целта е да им помогнеме на крајните корисници, односно на програмерите, дизајнерите, додека во следните верзии насоката е кон...

Диви и нелиценцирани таксисти „ги возат“ неинформираните граѓани

Скопје има повеќе од 1.500 диви таксисти, за кои, ако скопјани се решат да ги користат нивните услуги за превоз, ќе мора да одвојат...

Германска економска делегација во работна посета на „Aлкалоид“

Германска економска делегација, составена од претставници на Министерството за економија на СР Германија и на германски компании, од потпретседателот на групацијата „БАСФ Централна и...

Она што е вистинито, засега за Софија не е пожелно

Во целата таа негаторска кампања кон Македонците, македонскиот јазик и историја, бугарските негатори како да подзаборавија на фактот дека токму во нивните национални бугарски...

ФИФА ќе спроведе задолжителен период за одмор за играчите

Предложените мерки вклучуваат одмор за играчите, минимум 72 часа помеѓу два натпревара таму каде што е можно, и еден задолжителен ден за одмор неделно ФУДБАЛ Советот...

Шерифовски и Чакаровски на камп во Чешка

ЏУДО Македонската сениорска џудо-репрезентација во состав Еди Шерифовски (во тежинска категорија до 81 кг) и Андреј Чакаровски (до 90 кг), предводена од селекторот Горан Мицкоски,...

Репрезентативците ја темпираа формата во Бар

Во црногорскиот град Бар имавме три дена заеднички подготовки со црногорската карате-репрезентација, каде што со моите колеги селектори успешно одработивме по два тренинга дневно,...

Клучот е кај носителите на власт што се способни да испорачаат...

Инсистирањето на етнички министри, премиери, претседатели, директори, советници и што ли уште не, веќе сфативме и сведоци сме дека ја води државата кон политичко,...

Инфантино посакува нов претседателски мандат

Од првиот реизбор на Инфантино во 2019 година, двата најголеми проблеми на ФИФА беа што сакаше светските првенства да се одржуваат на секои две...

Зарем дотуркавме дотаму болните да чекаат на ефикасност од пратениците!?

Изгласувањето на измените на Законот за лекови и медицински средства на денешната собраниска седница е шанса и за пратениците да ги надминат партиските бескрајни...