Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25772)

Крадци на културни ризници

Од 35 скулптури поставени на Мостот на уметноста, на девет личности бронзените плочки им се дивјачки откорнати. Се прашувам како е можно бронзените плочки...

Центар се стреми кон енергетски независна и самоодржлива општина

Градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски, кој беше на работна посета во Загреб, Хрватска, како гостин и учесник на семинарот „Енергетска транзиција на Хрватска...

Со Русија и без Русија: Нафта, природен гас, атомско гориво…

Со почетокот на руско-украинскиот конфликт, Европа забрзано се впушти во спроведување мерки и активности на „одвикнување од користењето на руската нафта и природен гас“....

Кадетите двапати подобри од Романија

РАКОМЕТ Македонија во првиот меч славеше со 31-30, а во вториот со 32-28 Кадетската ракометна репрезентација на Македонија оствари две пријателски победи над соодветната селекција на...

Промовирана книга на Мишо Китаноски за Евреите во Штип

Во петокот во општината Штип беше промовирана најновата книга на новинарот и публицист Мишо Китаноски, со наслов „Евреите во Штип, од доселувањето до холокаустот“....

Tри раси на кучиња што не се за секого

Животни Познато е дека кучињата се најдобри пријатели на човекот, но дури и тие можат да станат агресивни доколку сопственикот не се однесува соодветно со...

Камерниот оркестар „Профундис“ подготвува мултимедијален концертен спектакл

Досега невидени сценски визуелни ефекти во форма на 3Д-мапирање и уникатна програма ќе бидат премиерно прикажани на концертниот спектакл „Грув“ на македонскиот камерен оркестар...

Mала дијамантска капсула за бесконечен извор на енергија

Во декември минатата година, научниците од Националниот институт во Калифорнија направија голем чекор кон реализација на целта за производство на електрична енергија од енергијата...

Ново издание на „Мала книга на стапици“ од Горан...

Во издавачката куќа „Три“ стигна ново издание на „Мала книга на стапици“ од великанот Горан Стефановски – значајно име со кое сите се гордееме. -...

„Оскарите“ првпат без црвен килим

Пред театарот „Долби“ во Холивуд, работниците што работат на подготовките за годинешното доделување на „оскарите“ поставија килим во боја на шампањ, кој досега беше...