Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25739)

Се растури бугарското собрание

Претседателот на бугарскиот клуб во Битола, Љупчо Ѓоргиевски, по посетата на Брисел, каде што беше со уште двајца истомисленици да бара правда од еврокомесарот...

Дали Пабло Неруда бил убиен од режимот на Пиноче?

Пабло Неруда почина под сомнителни околности дванаесет дена по државниот удар на Аугусто Пиноче против претседателот Салвадор Аљенде, кој беше голем пријател на поетот....

Екипата на филмот „Големата ноќ“ на форум во Прага

По неколку активни сесии во изминативе пет месеци, со искусни и докажани ментори од филмската уметност, креативниот тим на краткиот филм во развој „Големата...

Ајпед на преклопување би можел да пристигне следната година

Техно Компанијата „Епл“ наводно работи на различна верзија на својот ајпед, која би требало да се појави во 2024 година. Познатиот и доверлив аналитичар Минг-Чи Куо...

Пронајдена опасната радиоактивна капсула во Западна Австралија

Минијатурната радиоактивна капсула што ја изгубил австралискиот рударски гигант „Рио Тинто“ е пронајдена во далечната Западна Австралија, соопштија австралиските власти. Загубата на потенцијално смртоносната...

Алек Болдвин обвинет за убиство од небрежност

На 21 октомври 2021 година, кинематограферката Халина Хачинс беше застрелана и убиена на сетот на филмот „’Рѓа“, кога беше испукан куршум од пиштол реквизит...

Драмскиот театар гостува на фестивалот РУТА во Љубљана

Драмскиот театар претходно гостуваше на сцената на „Местно гледалишче“ во Љубљана и во 2022 година, со претставата „Мојот маж“, на авторката Румена Бужаровска и...

„Токсични луѓе“ од Велко Неделковски е роман за модерниот свет

Издавачката куќа „Арс ламина“ ги има објавено и неговите романи за возрасни „И не биди млад мајмун“ и „Песја прељуба“, првата поетска збирка за...

Китовите и фоките бегаат од арктичките региони

Поради бучавата што ја прават бродовите, китовите, фоките и другите морски животни го напуштаат Арктикот Со векови морските животни типични за областа биле храна за...

Создаваме претстави со кои израснаа голем број генерации

Изабела Новотни и Владимир Лазовски - 30 години на сцена Aктерскиот тандем Изабела Новотни и Владимир Лазовски со претставата „Зрното грашок и принцезата“ го одбележува...