Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25707)

Со нефункционални институции самите ги блокираме интеграциите

Да земеме хипотетички да ги тргнеме настрана бугарските, како и грчките барања (спротивни на меѓународното право) и да ги апстрахираме како да се надминати....

Модернизацијата на Кина ќе се одвива во хармонија и со природата

Модернизацијата на Кина опфаќа огромно население, се карактеризира со заеднички просперитет за сите, материјален и културно-етички напредок, хармонија меѓу човештвото и природата и мирен...

Скијачките центри во САД се најпосетуваните во светот

САД бележат најголем број посети на скијачи од која било земја по сезона, а потоа зад нив следуваат Австрија и Франција, според неодамнешниот извештај...

Многу репрезентации ослабени ќе настапат на Мундијалот

ЕП годинава остана во сенка на ковид-19, па не се знаеше до пред секој меч кој ќе игра, сега е поинаку на тој план,...

Катар го претвори своето богатство во моќна надворешна политика

Многу години Катар водеше „мека“ надворешна политика што му помогна да стекне меѓународни пријатели и да им влијае на моќните. Таа вклучува трошење милијарди...

Германија има нова улога во Европа под власта на Олаф Шолц

Олаф Шолц го презеде статусот на Ангела Меркел на „кризен канцелар“, ако може неговата прва година на функцијата да се окарактеризира така Како изгледа германската...

Веб сака да се зголеми транспарентноста околу ВАР со емитување на...

Мислам дека работа број еден што сакам да ја направам е да се осигурам дека луѓето разбираат дека доброто судење почнува на теренот, со...

„Правична“ процентуална застапеност на лагата?!

Министерот за образование Јетон Шаќири деновиве пронајде „уникатна формула“ за детектирање и валоризирање на грешките во учебниците според веќе добро познатиот метод на „правична“...

Европа не смее да стане „последниот Мохиканец“

Официјални претставници на Европската Унија го напаѓаат американскиот претседател Џо Бајден поради високите цени на бензинот, продажбата на оружје и трговијата додека конфликтот во...

Можеби веќе не сум дел од вашата приказна

Драги мои! Чудно се чувствувам. Одеднаш, веќе не сакам да продолжам да ве радувам. Порано бев спремен со шлепер да го прегазам секој што...