Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25681)

Младите ѕвезди Алкараз, Руне и Дрејпер номинирани во по две категории

Тројцата се номинирани во категориите тенисер со најголем напредок, Алкараз и за награда „Стефан Едберг“, а Дрејпер и Руне за новак на годината (играч...

Французинка живеела 122 години и јадела три намирници секој ден

Истражувањето за животните навики на шест лица што имале повеќе од 100 години довело до интересни заклучоци. Французинката Жан Луиз Калмент беше најстарата личност...

Јапонско јаболко против предвременото стареење

Здрава храна Сезона е на јапонското јаболко, кое во светот е познато и под името каки јаболко. Потекнува од Азија, а во Кина повеќе од...

„Фејсбук“ ги отстранува политичките и верските определби од профилите

Компанијата „Мета“ најави дека во декември ќе направи одредени промени на корисничките профили. „Мета“ потврди дека адресата, сексуалната ориентација, политичката и верската припадност ќе бидат...

Небесниот храм е ремек-дело на светската архитектура и дизајн

Во секоја земја може да се најдат особени и прекрасни нешта. Кина како повеќеилјадна цивилизација се одликува со грандиозни проекти. Меѓу нив може да...

Луѓето би можеле да живеат на Месечината во оваа деценија

Луѓето би можеле да поминуваат подолги временски периоди на Месечината во текот на оваа деценија, изјави претставник на НАСА за „Би-би-си“. Хауард Ху, кој ја...

Секоја недела јадеме пластика во количество од една кредитна...

Микропластиката што се наоѓа во секојдневната употреба е толку распространета што експертите проценуваат дека просечниот човек јаде една платежна картичка неделно. Иако е тешко...

Хрватска – еден од лидерите во ЕУ во користење енергија од...

Според Евростат, во 2020 година обновливата енергија претставувала 22,1 отсто од потрошената енергија во ЕУ, околу 2 отсто над целта за 2020 година од...

Како со зелената револуција Европа повторно ќе биде енергетски зависна

Европската зелена револуција е лансирана, но сѐ повеќе станува сосема очигледно дека Европа едноставно нема услови за инсталирање толку многу единици на зелени енергетски...

САД притиснаа поефективно за да се дојде до привремен компромис

По неуспешните бриселски преговори, вчераутро дојде до пресврт со веста дека Курти го прифатил предлогот од САД за 48 часа да го одложи најавеното...