Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25657)

Концертот „Банда“ со дела од Гинастера, Лобос, Пјацола и Гершвин

Оркестарот на Филхармонијата, вечерва, во 20 часот, ќе го одржи концертот насловен „Банда“, на кој ќе бидат изведени дела од Гинастера, Лобос, Пјацола и...

Само дома си е дома и за младите Европејци

Зголемените цени на енергентите, високата инфлација и постојаниот раст на бројот на универзитетски студенти создадоа станбена криза меѓу младите во Европа. Со оглед на...

Науката го кажа својот став за договорите со Грција и со...

Ако зборот македонизам подразбира просторен и милениумски континуитет на македонскиот идентитет, јазик и народ, чиј национален супстрат го сочинуваат Македонците што живеат во државата...

Клубови од седум земји се во осминафиналето

Според пласманот на табелите, во осминафиналето сезонава најмногу може да има клубови од десет земји, колку што имаше во рекордната сезона 2015/2016 ФУДБАЛ - ЛИГА...

Неколку причини зошто треба да јадете мандарини

Здрава храна Сезоната на мандарините започнува, а ова овошје се препорачува да се јаде често, бидејќи е богато со витамин Ц, го штити нашиот имунитет...

Намалена стапката на рециклирање пластика во САД

Стапката на рециклирање пластика во САД опаѓа додека производството расте, соопшти еколошката невладина организација „Гринпис“, оценувајќи ја економијата на рециклирањето во индустријата како „фикција“. Според...

Дубаи ја има најголемата градина во светот

„Мирикал гарден“ во Дубаи, односно „Волшебната градина“ во Дубаи, е најголемата градина со природни цвеќиња во светот. Таа е отворена за посетители од 2013...

Се гради футуристички мегаград во Саудиска Арабија

Импресивните снимки од дрон го покажуваат почетокот на најавуваниот „град на иднината“ во северозападна Саудиска Арабија, кој се очекува да чини 1 трилион долари....

Диетата 5:2 помага да ги изгубите вишокот маснотии

Благодарение на одличните резултати, диетата 5:2 доби огромен број следбеници во последните месеци, а името го добила по соодносот на денови во кои се...

Седумте поморски експедиции на кинескиот адмирал Женг

Седумте поморски експедиции придонесоа многу држави од Источна и од Југоисточна Азија да влезат во трибутарниот кинески систем, односно многу од државите влегле во...