Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25657)

Нема политичка волја за реформа на јавната администрација

Сите последователни забелешки на Европската комисија јасно наведуваат на констатацијата дека во Македонија нема ниту „р“ од реформата на администрацијата, па таа и натаму...

Во заштита на кинеските интереси

Какви се очекувањата од кинескиот претседател по Конгресот на Комунистичката партија Кинескиот претседател Си Џинпинг на Конгресот на Комунистичката партија на Кина го доби третиот...

Мапа на најголемите актуелни криминални закани

Извештајот за глобалниот тренд на криминалот што неодамна го објави Интерпол користи податоци од 195 земји-членки за да ги мапира моменталните и очекуваните закани...

Какви се комбинаториките со црното злато до и по петти декември

Сѐ поблиску сме до 5 декември, денот по кој би можело да дојде до сериозни промени на светскиот пазар на нафта. Како што е...

Што (о)стана од суверената еднаквост на државите

Познавачите и експертите посочуваат дека доколку се земат предвид случувањата на меѓународната политичка сцена во изминативе неколку децении, очигледно е дека Обединетите нации неуспешно...

Правда и за Македонија

Европските денови на правдата се предизвик да се анализира и да се истражи какви се околностите на овој план во и околу Македонија. Зашто...

Нови бодови за фаворитите

КУГЛАЊЕ - ПРВЕНСТВО НА МАКЕДОНИЈА Најголемите фаворити за титулата, Макпетрол А и Вардар А, забележаа нови победи во шестото првенствено коло на Македонската кугларска лига,...

Норвешка е најефикасна, иако нема стрелци меѓу водечките пет на ЕП

Актуелниот европски првак е на седум гола да стане прва репрезентација со 3.000 погодока на ЕП, просечниот број постигнати голови на Норвешка, 28,2, е...

Расулов и Драшковиќ избија на врвот

ШАХ - ПО ШЕСТОТО КОЛО НА „ОПЕН СКОПЈЕ 2022“ Велемајсторот (ВМ) од Азербејџан, Вугар Расулов (2.515 рејтинг-поени), и ВМ од Црна Гора, Лука Драшковиќ (2.492),...

Младите каратисти подготвени за нови медали

Боите на Македонија ќе ги бранат вкупно 34 натпреварувачи во кати и во борби СП ЗА КАДЕТИ И ЗА ЈУНИОРИ ВО КОЊА Македонските карате-надежи од денеска...