Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25583)

Најлесниот начин да го исчистите мијалникот со две состојки

Домување Кога станува збор за чистење во домаќинството, мијалникот во кујната треба да се чисти секојдневно, а често не е лесно да се отстранат тврдокорните...

Кина сѐ поблиску до новата вселенска станица – лансиран ...

Кина го лансира вториот од трите модули потребни за комплетирање на новата вселенска станица, што ќе биде нејзин последен чекор во амбициозната вселенска програма...

Научна студија потврди дека вишокот сол може да биде фатален

Истражувањето објавено во престижното списание „Јуропиан харт џрнал“, а спроведено на половина милион средовечни Британци, покажа дека оние што секогаш додавале сол во храната...

Како што старееме, имаме сѐ повеќе зомби-клетки

Оштетувањето на краевите на нашите хромозоми може да создаде зомби-клетки што се живи, но не можат да функционираат. Колку сме постари, толку повеќе ги...

Хакери објавија доверливи владини документи на јавен увид

Албанија Албанската телевизија Топ чанел објави ексклузивна информација дека непознати хакери, кои ги нападнаа канцелариите на албанската држава, успевајќи да пристапат до серверите на службените...

Ердоган ја обвини Грција за прекршување на малцинските права

Турција Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, во изјава по повод 99-годишнината од Договорот од Лозана, ја обвини Атина дека ги прекршила одредбите од Договорот...

Бродска несреќа среде сплитското пристаниште

Хрватска Хрватската јавност е згрозена од последниот настан кога туристички брод со 50 патници удри во сплитското западно крајбрежје, а набргу потоа и потона. За...

Да се инвестира во младите генерации

Европа буквално ни ги граба младите и квалитетни кадри, државата не наоѓа вистинско решение како да ги задржи и да ги мотивира за да...

Битола како Лас Вегас

Битола во последно време со право може да се спореди со Лас Вегас. Дури и најпедантните хроничари веќе не можат со точност да кажат...

Кои се петте земји со најдобар пензиски систем

Пензискиот е систем што треба да создава гарантирана и разумна сума како доживотен приход Пензискиот систем на земјата треба да биде дизајниран да создаде финансиска...