Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25548)

Во празните домови удираат „громови“

ТРЕВОГА: ЛЕТОТО И ОДМОРИТЕ СЕ МАГНЕТ ЗА КРИМИНАЛЦИТЕ Истражувачите успеале да докажат дека во летниот период најмногу се реализираат кражби во домовите. Според оваа студија,...

И пад и раст ни прават ист баласт?!

Актуелниот тренд на намалување на невработеноста во корелација со економскиот раст Зошто економските аналитичари не можат да констатираат дека намалувањето на невработеноста е резултат на...

Нов пресинг во евроинтеграцискиот ринг

Во пресрет на претстојниот самит на ЕУ, Виена со нонпејпер за исчекор на регионов кон ЕУ Во пресрет на претстојниот самит на ЕУ, на кој...

За 16 домаќини во трка се 22 града

ФУДБАЛ - ЗА СП 2026 По четири години откако Светската фудбалска федерација (ФИФА) ѝ ја додели организацијата на Светското првенство (СП) во 2026 година на...

Австралија третпат на СП преку интерконтинентален плејоф

ФУДБАЛ Австралија стана 31-та селекција што обезбеди настап на Светското првенство (СП) во фудбал годинава откако го победи Перу, на пенали со 5-4, откако по...

Први места за Реџепи и за Аврамовиќ, второ за Дуковска

КОЊИЧКИ СПОРТ - МЕЃУНАРОДЕН ТУРНИР ВО БУГАРИЈА Македонските претставници постигнаа забележителен успех, освојувајќи две први места и едно второ на традиционалниот меѓународен коњички турнир во...

Се разговара и за враќање на фудбалско правило од 19 век?

ИФАБ ДОНЕСЕ НЕКОЛКУ НОВИ ОДЛУКИ Бордот на Меѓународната фудбалска асоцијација, одговорен за фудбалските правила, реши привременото правило за пет замени да стане трајно, бројот на...

Конески беше граѓанин на светот и универзален човек

Весна Мојсова-Чепишевска, авторка на „Конески како тестамент“ Оваа книга е скромно, но искрено исчитување на еден дел од великозначното дело на Конески. Конески како син...

Македонска поезија во грчкото списание „Тефлон“

Младите поети го добија гласот што апсолутно го заслужуваат. Најмладите македонски поети и поетеси ја сфаќаат и ја живеат поезијата демократски, во најдобрата смисла...

Објавен „Столб што пее“ на Томислав Османли

Од печат излезе „Столб што пее“, новиот роман на македонскиот писател Томислав Османли, издание на книгоиздателството „ВиГ зеница“ од Скопје. Ова е четврти роман...