Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25548)

Црешите имаат богат нутритивен, но и антиоксидативен состав

Сезоната на црешите е во полн ек! Оваа суперхрана содржи низа соединенија со позитивно дејство за нашето здравје. Освен што се богати со антиоксиданти,...

Ако сакате да изгубите тежина, престанете да верувате во овие митови

Сакате да изгубите тежина, но не знаете како точно да ја постигнете оваа цел? За почеток, ве советуваме да престанете да верувате во следните...

Официјално потврдена втората сезона на „Игра со лигни“

Глобалниот мегахит „Игра со лигни“ официјално ќе ја има својата втора сезона, објави „Нетфликс“, нудејќи неколку навестувања за тоа што носи продолжението на корејската...

Социјалните мрежи ги бришат мислите кај луѓето

Научниците тврдат Влегувањето во доменот на социјалните мрежи сè повеќе прави луѓето да забораваат, па многумина не се ни сеќаваат што читале или правеле, а...

Слободата и во 21 век е мртво слово на хартија

Групата „Мизар“ одржа концерти во Љубљана, Загреб и во Риека Од мини-турнејата, Горазд Чаповски го издвои концертот што се одржа во Загреб, во состав на...

Апостолот Јаков Праведниот – братот на Исус Христос

„Овој Јаков, кого старите луѓе го нарекувале Праведен поради неговата извонредна доблест, бил првиот, како што ни кажува записот, што бил избран на епископскиот...

Кратки вести

Министерството за надворешни работи на Кина повтори дека тајванското прашање е суштински различно од прашањето за Украина, дека Тајван е неотуѓив дел од кинеската...

Тројно зголемени илегалните преминувања во ЕУ

Агенцијата на ЕУ за заштита на границите и крајбрежјето (Фронтекс) објави дека во периодот од јануари до мај оваа година, на Западен Балкан, според...

Во прв план државните интереси, па потоа заедничките

ЕУ Сѐ ПОВЕЌЕ СЕ СООЧУВА СО НАЦИОНАЛНИТЕ ИНТЕРЕСИ НА ЧЛЕНКИТЕ, КОИ СЕ РАЗЛИКУВААТ ОД ОНИЕ НА УНИЈАТА Државите-членки на ЕУ сѐ повеќе ги ставаат во...

Панорама

Турција речиси ја заврши изградбата на ѕидот на границата со Иран, се наведува во извештајот претставен на парламентарната поткомисија за миграција, јави весникот „Милиет“....