Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25548)

Европскиот парламент со препораки до Белград

Србија Надворешнополитичкиот одбор на Европскиот парламент усвои најголем дел од амандманите на текстот на резолуцијата за Србија, во кои се бара поблиска усогласеност со надворешната...

Бугарите повторно создаваат лоша клима, овој пат преку црквата

„Ќе дојде време и погоден момент кога ќе се изразат несогласувања околу името или територијалната локација на новата автокефална црква“, вели неврокопскиот владика Наспроти повеќето...

Балканот сѐ поинтересен за руските и за украинските претприемачи

Со новиот мигрантски бран од Источна Европа, кон регионов се селат и бизниси Од земјите во регионот, Црна Гора засега се покажува како најатрактивна бизнис-дестинација...

Од каде се полнат резервоарите со гас?

Германија почна да ги полни магацините за гас на „Газпром“ Пред точно две недели, на почетокот на јуни, Германија започна со активно полнење на најголемиот...

Европскиот парламент изгласа забрана за продажба на автомобили на бензин, дизел...

Со 339 гласови „за“, 249 „против“ и 24 „воздржани“, европратениците го поддржаа финалниот извештај за ревизија на законите за емисии на јаглерод диоксид (ЦО2)...

Масовна крводарителска акција во „Алкалоид“ по повод Светскиот ден на крводарителството

Со масовен настан за крводарување, по повод Светскиот ден на крводарителството - 14 јуни - „Алкалоид“ ја продолжува петдецениската традиција за организирање крводарителски акции...

Фрагментацијата на глобализацијата (2)

Анализа (второ продолжение) Ставовите во анализата на угледниот „Њујорк тајмс“ беа пренесувани и разгледувани во повеќе медиуми во регионот. „Геополитика њуз“ направи посебен осврт за...

Владата ги ограничи трговските маржи на основните производи

Последната владина одлука наиде на одобрување кај граѓаните, а од Организацијата на работодавци на Македонија изјавија дека очекуваат ограничувањето на маржите да предизвика намалување...

Кој е општествениот проблем што најмногу ги загрижува граѓаните?

ИСТРАЖУВАЊА И АНАЛИЗИ Проблемот со растечката сиромаштија во земјава веќе и претходно беше детектиран, по што следуваа повеќе сугестии и мерки за сведување на истото...

Во затворот пронајдени дрога, оружје и други забранети предмети

Полициска акција во КПУ „Идризово“ Полициски службеници од Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал, Одделот за криминалистичка полиција, Одделот за специјални полициски операции -...