Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25466)

Лов на интернет-предатори во Европа и во Македонија

Европол неодамна координира сложена и сеопфатна операција, односно меѓународна истрага за откривање десетици илјади профили што поседуваат и споделуваат материјали за сексуална злоупотреба на...

Не се гледа крајот ниту на војната ниту на преговорите

Иако некакви преговори веќе се одвиваат на границата помеѓу Украина и Белорусија, за жал, многумина не очекуваат многу од нив. Почетните позиции не охрабруваат....

Спортски вести

КОШАРКА - НБА Адетокумпо собори рекорд стар 60 години Кошаркарот на Милвоки, Јанис Адетокумпо, стана сопственик на највисокиот ПЕР-коефициент од 32,2 (ефикасност на играчите, статистичка продуктивност...

Бесплатен влез за мечот Македонија – Словенија

Во третото коло, светскиот и европски првак Норвешка славеше со 32-27 на гости кај Црна Гора и го задржа максималниот ефект. За синоќа беше...

Џеси Марш – тактичар што заговара висок пресинг и игра на...

Ми се допаѓа моите тимови да играат брзо и агресивно, а голема заслуга за тоа има Рангник, вели Марш, кој на англиските љубители на...

Нови најави за суперлига?

Ањели и неговите колеги од Реал Мадрид и од Барселона, претседателите Флорентино Перез, односно Жоан Лапорта, бараат членовите 49 и 51 од статутот на...

Ценовно стампедо и лов во матно

Има сознанија на надлежните органи и дека маркетите изминативе денови сами ги повлекле производите, а некои од трговците намерно ги повлекле резервите, за потоа...

Стара Русија и балканските народи

Историјата покажува дека секогаш кога руската мечка го помрднувала само едното уво се треселе сите соседи, а кога мавтала со двете се тресела цела...

Меѓународното право алатка на политиката на моќ?

Заштитата од меѓудржавна војна, сама по себе, е огромна задача за меѓународното право и меѓународните институции, како што покажуваат актуелните настани во Украина. Војната...