Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25466)

Предупредувачки знаци дека сте претерале со витаминот Д

Медицински совет Витаминот Д помага за регулирање на количеството калциум и фосфат во организмот, па неговиот недостиг може да доведе до голем број проблеми. Научниците...

Земји во кои туристите јадат најлоша храна

Има дестинации до кои туристите патуваат за да уживаат во храната, во мирисот и вкусот на локалните специјалитети. Тоа, секако, се земјите од регионот,...

НАСА лансира сателит за следење на катастрофите и климатските промени

Американската вселенска агенција НАСА успешно лансира нов сателит. Станува збор за сателитот наречен ГОЕС-Т, кој е лансиран со помош на ракетата „Атлас 5“, од...

Џиновските оргули повторно во катедралата во Калифорнија

Звукот на оргулите од марката „хејзел рајт“ повторно се слуша во катедралата во местото Гарден Гроув, во Калифорнија, САД. Речиси цела деценија траеше репарацијата...

Руски генетичари објаснуваат зошто сите луѓе изгледаат различно

Научниците веруваат дека со споредување на кои било две лица, сите разлики меѓу нив може да се претстават во просек во 0,1 отсто од...

Чарли Шин ја доби својата прва голема улога по пет години

Чарли Шин, најпознат по улогата на Чарли во серијата „Два и пол мажи“, наскоро ќе се врати на малите екрани, дознава „Пејџ сикс“. Актерот, кој...

Итна интервенција на покривот на манастирот во Матејче

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска направи увид во најновите состојби со манастирската црква во Матејче, заедно со градоначалникот на Општина Куманово, Максим Димитриевски, директорот...

Новиот хорор на „Нетфликс“ остава без сон

Новиот хорор од работилницата на „Нетфликс“ е толку застрашувачки што некои гледачи признаа дека не можеле да заспијат откако го гледале филмот. Хоророт „Пустелија“...

„Островот Бергман“, 2021 г.

Од светското кино „Островот Бергман“ е драма напишана и режирана од француската режисерка Миа Хансен-Лове. Раскажува приказна за двајца филмаџии, Тони (Тим Рот) и Крис...

Оливија Колман во телевизиска адаптација на роман од Чарлс Дикенс

Со текот на годините, Оливија Колман стекна навика да избира малку неочекувани улоги. Поранешната ѕвезда на „Пип шоу“, која доби „оскар“ како кралицата Ана...