Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25466)

Бојкот на Русија и во светот на уметноста

Операта „Метрополитен“ во Њујорк најави дека нема да работи со уметници што го поддржуваат Путин. Русија нема да биде претставена на големи меѓународни настани,...

Албанија е земја на канабис и локална база за организираните криминални...

Сериозни обвинувања во годишниот извештај на американскиот Стејт департмент Албанија е земја на канабис и локална база за организираните криминални групи што пренесуваат дроги од...

Бугарски бригаден генерал – крт на Москва во НАТО и во...

Нова шпионска афера во Бугарија Бугарското министерство за надворешни работи прогласи двајца руски дипломати за персона нон грата и им даде 48 часа да ја...

Скапата храна станува уште поскапа

Проблемот со континуираниот раст на цените, но и недостигот од одредени прехранбени продукти добиваат загрижувачки размери. Очекувањата се дека најсилно погодени од недостигот од пченица,...

Меѓународното право и принципите на меѓународниот поредок заснован на правила се...

Војната на претседателот Путин против Украина – слободна, независна и суверена држава – оди против сѐ што ни е суштински важно: меѓународното право и...

Европа покажува дека не е политичко џуџе

Говорам во име на француското претседателство со Советот на Европската Унија. Сега се наоѓаме во историски миг на воена агресија, но и брутално прекршување...

Етнопартиско лицитирање со податоците од пописот е непродуктивно

Настапите на политичарите за застапеноста на етничката припадност пред објавувањето на официјалните податоци се паушални и се насочени за политички цели и со намера...

Кина се позиционира како посредник меѓу Русија и Украина

Кинеската државна новинска агенција „Синхуа“ објави дека по барање на Украина, кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји во вторникот телефонски разговарал со неговиот...

Еден милион луѓе раселени од Украина

Најголем бран бегалци во овој век Бројот на бегалци од Украина во средата надмина еден милион. Ова е најбрзото раселување на бегалците во овој век,...

Пропагандата станува најбрутално оружје

Наместо содржини за зближување и пријателство, БНТ веќе една година емитува програми во кои отворено се негираат македонскиот народ, неговиот јазик, историја и култура,...