Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25415)

Околу 75 отсто од странските инвеститори повторно би инвестирале во земјава

Асоцијацијата на странски компании со технолошко напредно производство при Советот на странски инвеститори во рамките на Стопанската комора на Северна Македонија ја презентираше анкетата...

Наместо стечај – закон за инсолвентност

Навременото препознавање на финансиските тешкотии и започнувањето на процесот на преструктурирање позитивно ќе влијаат врз самото друштво, врз работниците, доверителите, но и врз државата,...

Предизвиците од пандемијата ќе се провлекуваат и во следната година

По годината во која луѓето копнееја да се вратат во „нормала“, сега е јасно дека ковид-19 нема да го дозволи тоа. Пандемијата, која сега...

Светот да не ги повтори неуспесите од 2021 година

Крајот на една година го поттикнува размислувањето за настаните и трендовите што ја обележаа. Во 2021 година, тие ги вклучуваа пандемијата, која неодамна повторно...

Западен Балкан обвинет за неодговорност при спроведување на своите проевропски политики

Ставени во контекстот на рекапитулација на предизвиците на ЕУ, се добива впечаток дека земјите од Западен Балкан, во блогот на Борел, повторно се обвинети...

Ковачевски го доби мандатот за состав на нова влада

Претседателот Стево Пендаровски вчера му го врачи мандатот за состав на новата влада на новоизбраниот лидер на владејачката СДСМ, Димитар Ковачевски. Пендарoвски информира дека врз...

Свежи лузни што ги направија Европејците уште поконфузни

„Еуроњуз“ направи преглед на настаните што ја обележаа годината на заминување, но оставија длабоки траги, а чии последици ќе се чувствуваат во голема мера...

Реконструкција на училиштето „Кузман Јосифовски-Питу“ во Кисела Вода

Се реконструира основното општинско училиште „Кузман Јосифовски-Питу“ во Општина Кисела Вода. Во училиштето ќе се врши промена на покривната конструкција, ќе се постави нова термоенергетска...

Град Скопје информира дека прогласува мерки од прв степен

Град Скопје веќе започна со сет системски и конкретни мерки за справување со загадениот воздух и токму ова е еден од најголемите приоритети на...

Законодавната живост претворена во мрзливост

Во време кога Македонија се најде исправена пред сериозни предизвици, ваквите статистички показатели за (не)активноста на народните избраници предизвикуваат лавина реакции од граѓаните и...