Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25415)

Три години по ред Левандовски е најефикасен во Европа

ФУДБАЛ Роберт Левандовски, напаѓачот на Баерн, трета календарска година по ред е најдобар стрелец во фудбалска Европа. Тој постигна 69 гола, од кои рекордни 43...

Баерн и Лион и годинава се водечки клубови

Рангирањето на УЕФА се базира на резултатите на клубовите што се натпреваруваат во Европа, а ги одредува пласманот на секој клуб во соодветните ждрепки...

Узбекистанецот Абдусаторов е сензационален светски првак во забрзан шах

Тинејџерот Абдусаторов имаше спектакуларен турнир во кој победи некои од најсилните играчи во светот, меѓу кои и Карлсен, и стана најмлад светски првак во...

Двоен успех на Македонија, трансфери на Меси и на Роналдо, обид...

Во возбудливата фудбалска година, Македонија првпат настапи на едно ЕП и првпат се пласира во бараж за пласман на СП, Меси и Роналдо сменија...

За прашањата што заслужуваат одговори

Неколку добро финансирани невладини организации и служби при државните органи и институции веќе спроведоа и, веројатно, сѐ уште спроведуваат одредени мерења и анализи за...

Две илјади дваесет и прва – има ли крај на...

И покрај ваквиот развој и очекувањето дека поради пандемијата тековните и историските конфликти ќе продолжат да бидат во втор план, кон крајот на 2021...

Македонските националисти

На 22 декември се навршија 113 години од раѓањето на Коста Солев Рацин, авторот на стихозбирката „Бели мугри“, основоположник на современата македонска литература, истакнат...