Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25415)

Техно

Четири трика што го забрзуваат телефонот За да може вашиот мобилен уред да работи правилно подолго време, треба да обрнете внимание на неколку работи. Технолошките...

Крвната група ги одредува нашиот живот и личност, а влијае и...

Јапонците претставија нова студија Јапонците открија дека карактерот на човекот го одредуваат, ни помалку ни повеќе, крвните групи. Во првата деценија на 20 век, австрискиот...

Дигитално одвиткана мумија во Египет стара 3.500 години

Научниците од Каиро дигитално го „одвиткале“ мумифицираното тело на фараонот Аменхотеп Први, откривајќи многу интересни детали, пишува „Гардијан“. Сахар Салим, радиолог вклучен во откривањето на...

Златното време кога Скопје беше град на забавата и ведрината

Милорад Цаиќ-Цајо за прославите во 1980-тите и 1990-тите Новите години во Скопје при крајот на минатиот век секогаш биле празник и незаборавно доживување за младите,...

Објавен нов број на списанието „Стремеж“

Излезе од печат вториот број на списанието за литература, уметност и култура „Стремеж“ за 2021 г. Во рубриката Проза, читателите можат да ги прочитаат...

Романот „Сфинга на гневот“ е интересно и популарно четиво

Жарко Кујунџиски во трка за „Балканика“ Жирито за избор на национален претставник за меѓународната книжевна награда „Балканика“, во состав: Александар Прокопиев (претседател), Весна Мојсова-Чепишевска (член)...

Во песните, Конески воспева инвентивна и талентирана жена

Изложбата „Навезени спомени“ во чест на великанот Изложбата „Навезени спомени“ ќе биде отворена денеска, во 13 часот, во Музејот на Македонија. На изложбата се презентирани...

Владата формира агенција за сајбер-безбедност

Црна Гора Нацрт-стратегијата за сајбер-безбедност на Црна Гора, во периодот од 2022 до 2026 година, предвидува формирање ново административно тело, односно, агенција за сајбер-безбедност. Според...

Проблемите со струјата може да го загрозат снабдувањето на регионот и...

Косово Високата побарувачка за електрична енергија во Косово може да го загрози снабдувањето со електрична енергија во регионот, но и пошироко во Европа, соопшти Европската...

Српската армија најмногубројна од земјите од поранешна СФРЈ

Србија Србија сè уште ја има најмногубројната армија на територијата од поранешна Југославија, која опфаќа околу 40 отсто од бројот на сите армии создадени по...