Ознака: Беким Сали

Сали: Состојбата со ковид-19 стабилна, постојните мерки треба да останат

Сѐ додека секојдневно добиваме бројки од 80 до 90 новоинфицирани случаи постојните ковид мерки треба да останат, иако 99 отсто од нив се укинати....

Сали: Има незадоволство кај сестрите, системски работиме на решавање на нивните...

Знаеме дека има потешкотии, знаеме дека има незадоволство, меѓутоа систематски работиме едно по едно да ги решаваме нивните барања, истакна министерот за здравство Беким...

Сали: Од астма заболени од 80.000 до 100.000, бројката во постојан...

Светски ден на астма согласно календарот на Светската здравствена организација (СЗО) годинава се одбележува на 3 Мај и станува збор за сериозно хронично заболување...

Министерот Сали најавува нов пристап до Ургентниот центар на Клиника

Подготвителните активности за реконструкција на Ургентниот центар и новиот начин на функционирање биле повод за денешната посета на Клиниката за ТОАРИЛУЦ на министерот за...

Сали: Со неонаталниот транспорт првпат се овозможува ваква здравствена услуга

Преку проектот „ХОУП“ се обезбедени две комплетно опремени возила со кои се овозможува навремен и соодветен транспорт на прематурни и болни новороденчиња до неонаталната...

Сали: Опфатот со вакцинација против ковид е 46 отсто, интересот е...

Опфатот со вакцинација против ковид-19 е 46 отсто. Со поранешните бројки опфатот беше над 43 отсто. Тоа не значи многу, но многу битно е...

Сали: КАРИЛ правилно постапиле во случајот со Денис Тот

Здравствниот кадар и вработените во КАРИЛ професионално постапиле во случајот на починатиот спортист Денис Тот, изјави вечерва министерот за здравство Беким Сали, во емисијата...

Сали: Извештајот на ДСЗИ за случајот со Тот е доставен во...

Извештајот на Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) за случајот со хрватскиот ракометар Денис Тот е доставен во мојата канцеларија, сега чекаме извештај од...

Сали: Сè уште не може да ја прогласиме за умрена корона-пандемијата

Не може временски да се прецизира кога ќе се тргнат сите рестрикции Министерот за здравство Беким Сали денеска изјави дека сè уште не може да...

Сали: Протестот на матичните лекари е легитимен, меѓутоа не е навремен

Министерот за здравство Беким Сали во врска со протестот на матичните лекари, најавен за денеска, истакна дека се во постојан контакт со сите здруженија...