Ознака: Беким Сали

Сали тврди дека проблемот со термините за мамографија ќе се реши...

Децениското нерационално инвестирање во здравствената опрема, неправилната распределба на услугите, со што пациентите од другите градови се принудени да патуваат во Скопје и застарената...

За директори на Онкологија и на Детска клиника Сали ги именуваше...

Министерот за здравство Беким Сали за вршител на должност медицински директор на Универзитетска клиника за детски болести ја именува д-р Стојка Нацева-Фуштиќ, додека за...

Се разгледува можност да се намали казната за неизградениот Клинички центар

Ќе преземеме соодветни мерки, односно ќе ги разрешиме или казниме директорите доколку под нивно влијание се формирале платите, вели министерот за здравство Беким Сали...

Здравството ќе штеди струја, но не во виталниот дел, вели Сали

Здравството ќе функционира како што функционира и во изминативе 30 години и нема да се соочиме воопшто со недостиг на електрична или пак топлинска...

Сали: Пациентите не треба да бидат жртви на одредени задоцнети политики

Министерот за здравство Беким Сали денеска коментирајќи го протестот на матичните лекари изјави дека пациентите не треба да бидат жртва на одредени задоцнети политики...

Сали го чека финалниот извештај за починатиот млад пациент од Берово,...

Стручната комисија за случајот со починатиот 25-годишен пациент од Берово после хируршка интервенција на заб е веќе формирана, но се чека финален извештај од...

Сали: Скопје е црвена зона, има нешто помалку од 100 ковид-пациенти...

Ние забележуваме секојдневно благо зголемување на новоинфицирани во државата, Скопје сѐ уште е жариште, односно црвена зона. Меѓутоа, од аспект на оптоварување на системот...

Сали: Немаме регистрирано случај на мајмунски сипаници, имаме тестови и вакцини...

Во земјава нема регистрирано случај на мајмунски сипаници, а Институтот за јавно здравје располага со доволно тестови за дијагностицирање на овие сипаници, изјави денеска...

Сали: Состојбата со ковид-19 стабилна, постојните мерки треба да останат

Сѐ додека секојдневно добиваме бројки од 80 до 90 новоинфицирани случаи постојните ковид мерки треба да останат, иако 99 отсто од нив се укинати....

Сали: Има незадоволство кај сестрите, системски работиме на решавање на нивните...

Знаеме дека има потешкотии, знаеме дека има незадоволство, меѓутоа систематски работиме едно по едно да ги решаваме нивните барања, истакна министерот за здравство Беким...