Ознака: Беким Сали

Сали не бил контактиран од Обвинителството и од МВР за случувањата...

Поранешниот министер за здравство, Беким Сали вели дека не бил контактиран ниту од Обвинителството ниту од Министерството за внатрешни работи околу случувањата во Клиниката...

Анкетната комисија за случајот Онкологија го сослуша Беким Сали

Заврши сослушувањето на поранешниот министер за здравство Беким Сали, на денешната седница на Анкетната комисиј за случајот со Клиниката за онкологија. Сали во своето обраќање...

Обезбедени дополнителни 140 милиони денари за лекот „трикафта“, соопшти Сали

Министерот за здравство Беким Сали со објава преку социјалните мрежи информира дека се обезбедени 140 милиони денари за лекот „трикафта“ наменет за лекување пациенти...

За набавка на „трикафта“ за осум болни со цистична фиброза, Собранието...

Министерот за здравство, Беким Сали, ќе иницира измени на три закони за да се овозможи набавка на лекот „трикафта“ за пациентите со цистична фиброза...

Се очекува одлуката за лекот „трикафта“ за 30 пациенти со цистична...

Министерот за здравство Беким Сали со објава преку својот фејсбук-профил информира дека се очекува во текот на утрешниот ден да биде донесена одлука за...

Нема инсулинска криза, буџетот за ретки болести е зголемен за 40...

Нема инсулинска криза, буџетот за ретки болести е зголемен за 40 отсто, нагласи денеска министерот за здравство Беким Сали, одговарајќи на новинарски прашања. Запрашан дали...

Министерството не е мое за да го отстапам, порача Сали

Министерството не е мое, сигурно ќе го наследи некој по мене. Вака одговори денеска министерот за здравство Беким Сали на прашање дали ќе го...

Сали: Во новата година уште една трансплантација на црн дроб, бубрези...

Новата година започнува со уште една трансплантација на црн дроб, на бубрези и на коскени ткива, објавува „Макфакс“. Рано утрово на Хируршките клиники започна експлантацијата...

Не е добра состојбата во јавното здравство, тврди Сали

Анализата направена за дијагноза на јавното здравство во изминатата година, во инвестирањето, организацијата, почитување на протоколи и сѐ останато во делот на здравствени услуги,...

Сите сме дел од општество и сносиме одговорност во случај на...

Предложените измени на Законот за заштита на населението се направени во врска со последната пандемија на ковид-19, во која сè уште се наоѓаме. Ова значи дека...