Ознака: ФИС

Нови правила во скијачките скокови и во алпското скијање

ФИС Комитетот за скијачки скокови предложи измени на некои правила за Светскиот куп во идната сезона, на состанокот во Порторож (Словенија), пишува Интернационалната скијачка федерација...

Возбудливи спуст-трки во Чиле во пресрет на СК

АЛПСКО СКИЈАЊЕ Гранпри-трката Ла Парва во Чиле ги собра некои од најдобрите светски скијачи на легендарната патека за брзини, обезбедувајќи спектакуларни услови за брзина на...

Тренинзи на јужната хемисфера во пресрет на новата скијачка сезона

За професионалните скијачи, привлечноста на снегот е потрага што ги надминува границите и годишните времиња, пишува Интернационалната скијачка федерација (ФИС). Со оглед на тоа...

Повеќе трки, зголемен награден фонд, прв меѓуграничен спуст…

АЛПСКО СКИЈАЊЕ - ФИС ЗА НОВАТА СЕЗОНА ВО СВЕТСКИОТ КУП Новата сезона на Светскиот куп (СК) во алпско скијање почнува на 22 октомври, а Светската...

Извинувањето за прешироката опрема нема да го врати сонот за медал

Пет натпреварувачи во ски-скокови беа дисквалификувани од Зимските олимписки игри во Пекинг поради прешироката опрема што ја носеа за време на настапот во мешани...

Заврши сезоната во алпско скијање

Во Светскиот куп (СК) во алпско скијање за мажи, поради ширењето на коронавирусот, беа откажани трките во Словенија, во Крањска Гора, по што Интернационалната...

СП во скијачки летови пролонгирано за идната година

Светското првенство (СП) во скијачки летови, кое требаше да се одржи во Словенија, на Планица, од 19 до 22 март годинава, е одложено до...

Вселенската технологија ќе го пронаоѓа најквалитетниот снег за скијање

Европската вселенска агенција (ЕСА) пронајде нов метод за пронаоѓање на локации со најдобриот и најсвеж снег, на кој потоа би се одржувале скијачки трки,...

На скијачкото СП ќе се користи транспорт без издувни гасови

На Светското првенство (СП) во алпско скијање во шведскиот Оре (од вторник) спортистите и гостите ќе бидат транспортирани со новиот електричен „ауди е-трон“ од...

Луиц поради кислород остана без велеслаломската победа

Освен поништувањето на првата победа во кариерата и одземањето на 100-те бода, германскиот скијач ќе мора да ја врати и паричната награда од 45.000...