Ознака: тикток

Американскиот Конгрес го соочи директорот на „Тикток“ со незгодни прашања

Членовите на американскиот Конгрес го обвинија извршниот директор на компанијата „Тикток“, Шoу Чу, дека апликацијата овозможува штетна содржина и предизвикува „емоционална вознемиреност“ кај младите...

САД се закануваат со забрана за Тикток, бараат продажба на кинескиот...

Американската администрација се закани дека ќе го Tикток во САД, доколку кинеските сопственици на оваа социјална мрежа не го продадат својот удел во компанијата. „Гардијан“...

Уште колку млади ќе ни починат додека ја сфатиме опасноста?

Социјалната мрежа Тикток врие од опасни и животозагрозувачки предизвици што ги прават тинејџерите. Изминатиот период голем број родители реагираа за овие активности, апелирајќи до...

Објавата на Тикток не вреди колку животот! Лекција што родителите им...

По трагедијата на железничката станица во скопски Илинден Детското невнимание доведе до трагедија што ја потресе јавноста, кога 14-годишно девојче завчера го загуби животот по...

Тикток е најпопуларната платформа во светот во 2021 година

Според неодамнешниот извештај на компанијата за интернет-перформанси и безбедност „Клаудфлер“, Тикток го победи Гугл во однос на интернет-сообраќајот и стана најпосетуваната платформа на пазарот...

Русија ги казни „Твитер“, „Фејсбук“ и „ТикТок“ поради забранета содржина

Русија денеска ја казни компанијата „Мета“, сопственик на „Твитер“ и „Фејсбук“, и „ТикТок“ затоа што не ја избришале содржината што владата ја смета за...

Тројца приведени поради лажни закани на Тикток за терористички напад

Три лица се приведени по објавување видеа со лажни закани за можен терористички напад во еден трговски центар во Скопје. Како што информираат од полицијата,...

Каби Ламе со своите едноставни совети стана тикток-сензација

Каби Ламе во март минатата година бил отпуштен од фабрика во градот Кивасо, Италија. Наместо да се впушти во потрага по ново работно место,...

МВР предупредува за ширење на повици опасни за малолетниците на Тикток

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека од страна на Интерпол е добиена информација дека на профили на социјалната мрежа Тикток во Русија...

МВР го пронајде возачот кој објави видео како незаконски поминува на...

Тетовската полиција го расчисти случајот со видео-клипот кој неодамна преку социјалната мрежа Тикток се појави во јавноста, а се однесува на незаконско поминување на...