Ознака: тикток

Тикток забранет во Непал

Властите во Непал објавија дека ја забраниле употребата на апликацијата во земјата бидејќи, според нив, „ги нарушува социјалната хармонија и семејните структури“. Како што...

Во Њујорк забрана за вработените да користат Тикток

Њујорк одлучи да ја забрани употребата на Тикток на уредите во државна сопственост, а градските агенции имаат 30 дена да ја отстранат апликацијата во...

Лажната сцена од „Титаник“ – хит на Тикток

Култниот филм „Титаник“ од 1997 година е еден од најуспешните филмови на сите времиња, а една од сцените стана хит на социјалните мрежи, иако...

Затвор од 15 месеци за анестезиологот од Тетово кој на социјалните...

Анестезиологот Валтон Дервиши кој на социјалните мрежи во живо снимаше пациенти и вработени во Клиничката болница Тетово денескa на почетокот на судењето ја призна...

Шаќири: Ќе се проценуваат ризиците од употребата на Тикток од учениците...

МОН ќе има состаноци со надлежни институции кои треба да проценат кои се ризиците од употребата на мрежата Тикток за учениците за да се...

Одземена лиценцата на анестезиологот во Тетово кој објавуваше пациенти на Тикток

Судот на честа при Лекарската комора на денешната седница донесе одлука за привремено одземање на лиценцата за работа на д-р Ваљтон Дервиши, специјалист анестезиолог,...

Искрвавување до смрт само да се стане популарен?!

При истражување минатата година, Тикток утврди дека секој петти тинејџер што учествува во онлајн предизвици е вклучен во опасни активности, кои честопати се и...

Суспендиран анестезиологот што објавуваше снимки на Тикток, Меџити побарал да му...

Изразувам големо жалење што еден здравствен работник вака се однесувал и ќе направиме се за во иднина да не ни се случи вакво нешто,...

Приведен анестезиолог што на Тикток објавил видео во живо од тетовска...

Доктор-анестезиолог бил приведен откако од болницата во Тетово се вклучил во живо на социјалната мрежа Тикток, снимајќи колеги и пациенти. Раководството на болницата за...

Британија го казни Тикток со 12,7 милиони фунти, нелегално користел податоци...

Британски регулатор денеска ја казни кинеската социјална мрежа Тикток со 12,7 милиони фунти поради „незаконско“ користење на лични податоци на децата, соопшти Канцеларијата на...