Ознака: тексас

Пратеник во Тексас предлага закон со кој ќе се овозможи гласање...

Тврдејќи дека сојузната влада на САД не ги претставува вредностите на жителите на Тексас, државниот претставник од Хил Каунтри сака на Тексашаните да им...

Маск богато ќе го наплати „раскинот“ со Калифорнија

Извршниот директор на „Тесла“, Илон Маск, откри дека „ѝ раскинал“ на Калифорнија, и сега живее во Тексас, каде што планира да се посвети повеќе...

Тексас е првата американска сојузна држава со над милион заразени

Тексас е првата американска сојузна држава во која бројот на заразени со коронавирус надмина еден милион. Во целата земја, веќе три пати за помалку од...

Влечењето со јаже што ја потсети Америка на ропството доведе до...

Афроамериканецот Доналд Нили кој при апсењето минатата година беше спроведен од двајца бели полицајци на коњи, врзан со јаже, го тужи градот Галвестон во...

Тексас алармиран поради присуството на опасен микроб во водата

Жителите на Лејк Џексон во сојузната американска држава Тексас добија предупредување од властите да не пијат вода од чешма поради микробот што се наоѓа...

„Спејс екс“ ќе гради одморалиште кај космодромот во Тексас

Селото Бока Чика е дом на ракетата „Старшип“, која ја разви компанијата „Спејс екс“, а новиот план е да се изгради одморалиште во близината...

Ураган го погоди Тексас

Ураганот Хана во саботата го погоди брегот на Тексас, проследен со силни ветрови и големи бранови, по што постои опасност за поплави, па дури...

„Ковид-забавата“ се претвори во грешка платена со живот

Триесетгодишен пациент почина откако посетил „корона-забава“ верувајќи дека вирусот е измама, соопштија здравствените власти од американската сојузна држава Тексас, објавува „Гардијан“. - Непосредно пред смртта,...

Уапсен маж кој со моторна пила им се заканувал на демонстрантите...

Човек со моторна пила мавтал кон демонстрантите во американската сојузна држава Тексас по што бил приведен и задржан во полиција, објави Ен-би-си њуз. На видеото...

Оставил бакшиш од 9000 евра за да им помогне на келнерите...

Еден муштерија им оставил неверојатен бакшиш на келнерите во ресторан во Тексас за да им помогне во загубите што ги имаат за време на...