Ознака: тексас

Тексас забрани абортус по шестата недела од бременоста

Забраната за абортус по шестата недела од бременоста стапи во сила денеска во американската сојузна држава Тексас, откако Врховниот суд на САД не одговори...

Најмалку 13 повредени во пукање во Тексас

Најмалку 13 лица се повредени во пукање во Тексас, соопшти американската полиција, додавајќи дека лицето осомничено за нападот сè уште не е уапсено. Две лица...

Откриен нов вид коронавирус во Тексас, отпорен е на антитела

Научниците од Универзитетот „А & М“ во Тексас тврдат дека откриле нов вид на коронавирус, а првото истражување сугерира дека тој е позаразен од...

Бајден: Одлуката за укинување на маските е неандерталско размислување

Американскиот претседател ги критикува Тексас и Мисисипи Американскиот претседател Џо Бајден ги критикуваше одлуките за ублажување на мерките против ковид-19 во сојузните држави Тексас и...

Илон Маск ќе гради нова фабрика во Тексас

„Спејс екс“ во Тексас ќе гради нова фабрика за своите сателити „Старлинк“, се наведува во соопштението на компанијата. Со ова се потврдува дека нејзиниот...

Верижен судир на 133 возила во Тексас, загинале шест лица

Верижна сообраќајна несреќа со повеќе од 133 возила долж автопатот се случи во Форт Ворт, Тексас. Според последните информации, во оваа сообраќајна трагедија има...

Петмина загинати во верижен судир од 70 возила во Тексас

Најмалку пет лица загинаа денеска во верижен судир на повеќе од 70 возила, а десетици луѓе се повредени, на лизгав меѓудржавен пат во американската...

Тексас се извини поради предупредувањето за „киднаперот Чаки“

Официјални лица од американската сојузна држава Тексас се извиниле што по грешка објавиле порака-предупредување за итни случаи со куклата Чаки, лик од хорор филм...

Пратеник во Тексас предлага закон со кој ќе се овозможи гласање...

Тврдејќи дека сојузната влада на САД не ги претставува вредностите на жителите на Тексас, државниот претставник од Хил Каунтри сака на Тексашаните да им...

Маск богато ќе го наплати „раскинот“ со Калифорнија

Извршниот директор на „Тесла“, Илон Маск, откри дека „ѝ раскинал“ на Калифорнија, и сега живее во Тексас, каде што планира да се посвети повеќе...