Ознака: песни

Никола Конзулов е единствениот Македонец на кого Корнелие Ковач му напиша...

Македонска верзија на албумот, насловена „Можеби сепак има нешто“ е промовирана 2002 година во рамките на фестивалот на забавни мелдоиии „Макфест“ во Штип Легендарниот балкански...

Безвремените песни на Јонче Христовски

Среќен бев што дваесетина години бевме неразделни другари со кантавторот на македонската новосоздадена песна Јонче Христовски и редовни гости на нашите пријатели Гојко и...

Ревија на песни, игри и музика на пензионерите од Пелагонискиот регион

Во организација на Сојузот на пензионерите од Македонија во Центарот за култура во Битола се одржа 20. Регионална ревија на песни, музика и игри. Домаќин...

Холандски невролог издвојува десет песни што нè прават најсреќни

Холандскиот невролог д-р Џејкоб Џолиј во своето истражување се осврна на прашањето кои песни нè прават најсреќни и откри дека најсреќните песни се малку...

Свои песни добиле диџеј Мице, Раде Рогожаров, Џаро, Шојиќ, Лазар Бараков…

Познати личности опеани во македонски песни Песните обично се пишуваат за љубовта или за други силни чувства, но некои од нив, иако поретко, им се...

МТВ избра шест песни за учество на домашниот „Евросонг 2022“

Од МТВ информираат дека се селектирани песните кои ќе се натпреваруваат во Националниот избор за песна и претставник на „Евровизија 2022“ Македонската телевизија, како носител...

Најемитуваните песни на „Спотифај“ и „Епл“ во 2021 година

Стриминг-платформите за слушање музика „Спотифај“ и „Епл мјузик“, кои заедно контролираат речиси половина од целиот глобален музички стриминг, ги прогласија своите најемитувани песни на...

Како се пишуваат песни

Во „Колибри“, во десет продолженија, ќе можете да ја прочитате серијата раскази насловени „Од детството на Блаже Конески“ на писателот и публицист Мишо Китаноски,...

Песните на „Битлси“ имаат најмногу обработки

Некои песни едноставно не престануваат да ги инспирираат музичарите, па тие ги обработуваат со децении по нивното појавување. Тешко е да се пронајде сигурен...

Сите наши песни

Поддршката на класичната, забавната и на народната музика треба да продолжи, исто како и обврската музичките институции и медиуми сѐ повеќе во програмата да...