Ознака: песни

Принцот Чарлс објави листа со најомилените песни

Во текот на гостувањето во една радиоемисија посветена на здравствените работници и волонтери, принцот од Велс, Чарлс, навел список на песни, а меѓу неговите...

Ексклузивно во „Колибри“ песни од сѐ уште необјавената книга за деца...

ЗАКОНИК БР. 9 За слободата на животните Животните да не трпат маки, да не се в зоолошка градина, да шетаат без страв низ падина, низ шуми, ридја, зелени лаки, да...

Во јули албумот „Welcome 2 America“ со необјавени песни на...

Пет години по смртта на легендарниот музичар Принс, дискографската куќа „Сони“ објави дека неговиот албум „Welcome 2 America“, кој се сметаше за загубен, ќе...

Над 300 милиони долари за авторските права на Боб Дилан

Музичката корпорација „Јуниверзал мјузик“ купи комплетен каталог со песните од Боб Дилан. Компанијата, наводно, платила деветцифрена сума за авторските права за една од највредните...

Песни, раскази и цртежи за детското секојдневие создадени во карантин

Голем одѕив на креативниот повик на „Колибри“ до учениците Драги деца, Многу нѐ израдуваа вашите творби: песни, цртежи, состави, па и ракотворби од пластелин што секојдневно...

„Спотифај“ ги прогласи најпопуларните песни и уметници на деценијата

Дигиталниот музички сервис „Спотифај“ ги прогласи најдобрите песни и уметници во изминатава деценија, засновани врз навиките на слушање повеќе од 248 милиони глобални корисници. Канадскиот...

Прва аптека во светот што против болки издава – песни!

Во малиот британски град Шопшир, поетесата Дебора Алма одлучила да ја отвори првата поетска аптека, бидејќи верува дека во случај на душевни проблеми ниеден...

Да продолжат да се пеат песните на Тоше за да живеат

Популарната македонска пејачка Александра Јанева деновиве ќе биде македонски претставник на музичката манифестација МАС во Белград. Таа има редовни настапи со својот бенд, а...

„Волшебен сон“ – втора збирка песни на Зоран Костески

Откако пред нецела година ја издаде првата збирка поезија „Мојата Белица“, Зоран Костески во електронска форма ја издаде втората збирка песни „Волшебен сон“, инспирирана...

Македонски писатели за деца: Глигор Поповски

МОЈАТА ПЕСНА Нешто убаво во мене има, нешто прекрасно, над цветот цвет, нешто ме радува, нешто ме смирува, нешто ме вивнува ко птица в лет. Нешто убаво во мене...