Ознака: независност

Со Македонија нѐ има, без Македонија сите заедно ќе нѐ снема!

Интервју со Тодор Петров, пратеник во првиот собраниски состав и актуелен претседател на Светскиот македонски конгрес По повод 8 Септември, Денот на независноста, разговаравме со...

Триесет и две години се доволна зрелост за да ни бидат...

Денот на независноста Македонија го пречекува соочена со внатрешни и надворешни неостварени стремежи И по три децении не се прележани детските болести, кои веќе преминаа...

Северна е фалсификат на оригиналот

Настани, симболи, алузии Република Северна Македонија, која до скоро го носеше името Република Македонија, ја дочека 22-годишнината од стекнувањето целосна државна независност. Ја дочека на...

За Денот на независноста: Бесплатни културни настани и слободен влез во...

По повод 8 Септември, Денот на независноста на Македонија, под мотото „Гласник на слободата“, Министерството за култура се приклучува во централната прослава, организирана од...

Нема политичка независност без енергетска независност

Токму поради овие длабокостратегиски причини, исклучително е важно Македонија, покрај политичката независност, да обезбеди и енергетска независност за своите граѓани, но уште повеќе и...

Ќучук за Денот на независноста: Вие сте вредна членка на НАТО

Силно верувам во успехот на Македонија и знам дека единството и добрососедските односи се клучот за нашата заедничка иднина во Европа, порача лидерот на...

Соборот на Украинската православна црква прогласи целосна независност

Соборот на Украинската православна црква денеска изрази несогласување со ставот на рускиот патријарх и на цела Русија, Кирил во однос на конфликтот во Украина...

Русија ги повика другите земји да ги признаат украинските сепаратистички републики

Русија денеска ги повика другите земји да го „следат“ нејзиниот пример при признавањето на сепаратистичките републики во источна Украина, откако рускиот претседател Владимир Путин...

Старите пријатели разменија и предупредувања во отворениот разговор

Кинескиот и американскиот претседател имаа онлајн средба Кинескиот претседател Си Џинпинг на онлајн средбата со американскиот претседател Џо Бајден упатил остри предупредувања дека Кина е...

Не можат да се добројат песните што ја опеваат Македонија

По повод 30 години независност Нема празник, свеченост или веселба кај нас, но и насекаде во светот каде што живеат Македонци, да не се запее...