Ознака: независност

Не можат да се добројат песните што ја опеваат Македонија

По повод 30 години независност Нема празник, свеченост или веселба кај нас, но и насекаде во светот каде што живеат Македонци, да не се запее...

„Украсување македонска поезија“ за 30 години независност

Фоајето на домот на културата „Марко Цепенков“ во Прилеп неодамна беше место каде што се „украсуваше македонска поезија“, како дел од извонредниот проект „Цело...

Груби: Албанците беа и се за независностa на Северна Македонија

Владата денеска одржа свечена седница посветена на 30-годишнината од независноста на државата. Покрај премиерот Заев, на истата говореа вицепремиери и министри, а меѓу нив и...

Статусот на науката во Македонија од независноста до денес: каде одиме?

Во својата анализа академик Коцарев се осврнува на значењето на науката за државата и општеството, правејќи паралели со вложувањата во науката во светот и...

Владата го претстави логото за 30-годишнината од независноста

На денешната прес-конференција на портпаролите на Владата, Душко Арсовски и Муамет Хоџа, беше претставено логото кое ќе се користи по повод јубилејот – 30...

Шпанија ги помилува каталонските сепаратистички лидери

Шпанскиот премиер, Педро Санчез, денеска ги помилува сите девет каталонски лидери на сепаратистите, кои беа осудени за организирање на, според шпанскиот закон, нелегален референдум...

Грција прослави 200 години од нејзината независност

Грција прослави 200 години од почетокот на својата борба за независност од Отоманската Империја со церемонија што требаше да означи нов почеток по финансиската...

Шкотската влада објави предлог-закон за втор референдум за независност

Владата на Шкотска објави предлог-закон за одржување втор референдум за независност, што би се одржал по завршувањето на пандемијата. Шкотската национална партија соопшти дека ќе се...

Нова Каледонија на референдум за независност од Франција

Граѓаните на Нова Каледонија, прекуморска територија на Франција, излегоа на референдум за да одлучат дали се за независност од Франција. Утрово беа отворени 304 избирачки...

Ерменија планира признавање на независноста на Нагорно-Карабах

Во екот на актуелната воена ситуација, властите на Ерменија ги разгледуваат плановите за официјално признавање на независноста на Републиката Артсак (Нагорно-Карабах), рече ерменскиот премиер...