Ознака: Мирослав Лајчак

Го замолив Лајчак да го запре обидот на Курти за уништување...

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска во Давос, Швајцарија, дека побарал од специјалниот претставник на ЕУ за дијалог Мирослав Лајчак да го запре „обидот“...

Верувам дека насилството не е избор на Курти, мораме да се...

Многу сум загрижен, ситуацијата е исклучително тешка. Мораме да разговараме за следните чекори, изјави специјалниот пратеник на ЕУ за Дијалог меѓу Белград и Приштина,...

Лајчак и Ескобар се надевале на подобар резултат од нивната мисија...

Специјалниот претставник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, денеска на својот Фејсбук профил објави дека се надевал на подобар резултат...

Лајчак апелираше да се избегнуваат некоординирани потези пред новата српско-косовска средба...

Специјалниот пратеник на ЕУ за дијалог Мирослав Лајчак потсети за важноста да се избегне каков било некоординиран потег во пресрет на денешниот состанок на...

ЕУ имала поамбициозен план за договорот од Охрид, призна Лајчак

Специјалниот претставник на Европската унија (ЕУ) за дијалогот меѓу Србија и Косово, Мирослав Лајчак изјави дека договорот меѓу претседателот на Србија, Александар Вучиќ и...

Ковачевски, Борел и Лајчак пристигнаа во Охрид

Премиерот Димитар Ковачевски, заедно со високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика и потпретседател на Европската комисија Жозеп Борел и специјалниот...

Македонија го поддржува дијалогот Белград – Приштина за изнаоѓање сеопфатно решение

Претседателот Пендаровски се сретна со специјалниот претставник на ЕУ Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими специјалниот претставник на Европската Унија за Западен Балкан и дијалогот...

Ако нема ЗСО, нема да има ни договор меѓу Србија и...

Специјалниот пратеник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, во интервју за емисијата „Око“ на РТС, што ќе се емитува вечерва,...

Лајчак: Имаме работа со две реалности, Вучиќ и Курти знаат што...

Специјалниот претставник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак изјави дека српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти знаат...

Лајчак: Западен Балкан треба да остане високо на европската агенда

Претставникот на Европската Унија за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, соопшти дека разговарал со министерката за надворешни работи на Словенија, Тања Фајон. Тие...